FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„Bestia z Północy” zaatakowała. Odczuwalnie aż minus 78 stopni. Nigdy nie było tak lodowato

W Stanach Zjednoczonych padł rekord wszech czasów w zakresie temperatury odczuwalnej. Przy huraganowym wietrze i fali arktycznych mrozów odnotowano aż minus 78 stopni. Jak do tego doszło?

Obserwator meteorologiczny Alexis George tuż przed wyjściem na zewnątrz budynku i dokonaniem rekordowego pomiaru. Fot. Mount Washington Observatory.
Obserwator meteorologiczny Alexis George tuż przed wyjściem na zewnątrz budynku i dokonaniem rekordowego pomiaru. Fot. Mount Washington Observatory.

Góra Waszyngtona, w amerykańskim w stanie New Hampshire, słynie z tego, że jest najbardziej wietrzną górą, gdzie prowadzi się stałe pomiary meteorologiczne. Najsłynniejszym jest ten z 12 kwietnia 1934 roku, kiedy poryw wiatru sięgnął aż 372 km/h. Była to największa prędkość wiatru zmierzona na terenach górzystych w skali ogólnoświatowej.

Bywa nie tylko wietrznie, ale też mroźno. 29 stycznia 1934 roku, czyli na 3 miesiące przed pobiciem rekordu prędkości wiatru, padł rekord mrozu. Na stokach góry zanotowano aż minus 44 stopnie. Dla porównania maksymalna temperatura odnotowana na szczycie to 22 stopnie.

O każdej porze roku ten zakątek świata nawiedzają potężne śnieżyce. Nic więc dziwnego, że budynki, jakie znajdują się na szczycie Góry Waszyngtona, są tak skonstruowane, aby przetrwać w całości uderzenie wiatru nawet o niespotykanej dotąd sile 480 km/h. Huraganowe wiatry i mrozy przynoszą nieziemskie widoki.

W ubiegły piątek (3.02) podczas kolejnej fali arktycznych mrozów, która nawiedziła Amerykę Północną, padł kolejny rekord. Na wysokości 1917 metrów nad poziomem morza odnotowano porywy wiatru do 160 km/h przy temperaturze powietrza na poziomie minus 43,9 stopnia.

Tym samym temperatura odczuwalna spadła do aż minus 77,8 stopnia, bijąc dotychczasowy rekord dla całych Stanów Zjednoczonych z Przełęczy Howard na Alasce, gdzie odnotowano minus 75,0 stopnia. Dla porównania poprzedni rekord dla Góry Waszyngtona z 2004 roku wynosił minus 74,8 stopnia.

Odmrożenia w ciągu 10 minut

Obserwatorzy meteorologiczni pracujący na Górze Waszyngtona wychodząc z ciepłego i przyjaznego wnętrza budynku o tej porze roku ubrani są jak polarnicy zimujący na Antarktydzie. Nic dziwnego, bo kontakt z mrozem mogą przypłacić życiem.

Temperaturę odczuwalną w stosunku do mrozu wylicza się na podstawie danych o temperaturze powietrza, prędkości wiatru i wilgotności. Im niższa jest temperatura, im silniejszy wiatr i wyższa wilgotność, tym niższa jest temperatura odczuwana przez nieosłonięte fragmenty ludzkiej skóry.

Przy temperaturze spadającej do minus 50 stopni i poniżej, ryzyko odmrożeń oraz śmiertelnego wychłodzenia organizmu występuje już po zaledwie 10 minutach. Najbardziej narażone na odmrożenia części ciała to przede wszystkim nos, policzki i uszy, a także nieosłonięte palce.

55 stopni mrozu odczuwalne w Tatrach

W Polsce najniższe temperatury odczuwalne notowane są w dwóch obserwatoriach meteorologicznych na szczytach Śnieżki w Karkonoszach i Kasprowego Wierchu w Tatrach. 12 lutego 2021 roku padł jeden z rekordów.

Na Kasprowym Wierchu temperatura powietrza spadła do minus 25 stopni, przy wietrze do 108 km/h i wilgotności rzędu 75 procent. To oznacza, że temperatura odczuwalna, zgodnie z kalkulatorem stworzonym przez Katedrę Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wyniosła aż minus 55 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NWS.

prognoza polsat news