FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niezwykłe odkrycie. W Karkonoszach natrafiono na lód, który wyrasta z ziemi niczym roślina

Wydaje się, że lód nie skrywa już przed nami żadnych tajemnic, a jednak pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego zaobserwowali niecodzienny rodzaj lodu, który potocznie jest nazywany „lodowymi kwiatami” lub „włosami lodowymi”. Jak powstaje ten fenomen?

Lód włóknisty. Fot. Twitter.
Lód włóknisty. Fot. Twitter.

Jak informuje Karkonoski Park Narodowy, na terenie parku można zaobserwować wiele rodzajów lodu, ale stosunkowo rzadko widywany i mało znany jest lód włóknisty. Kryształy tego lodu rosną z gleby niczym rośliny.

Przyrastają w formie igieł czy włókien od dołu i unoszą drobiny ziemi, piasku czy kawałki roślin. Lód włóknisty jest efektowny, ale niszczy strukturę gleby czyniąc ją wrażliwą na erozję.

Lód włóknisty w Karkonoskim Parku Narodowym. Fot. Facebook.

Lód włóknisty przybiera najróżniejsze formy. Czasem wokół łodygi kwiatu tworzy się lodowa pajęczynka. Lodowy kwiat powstaje, gdy podczas mrozu dochodzi do zamarzania wody wewnątrz rośliny.

Lód włóknisty. Fot. Twitter.

Wówczas lód rozsadza łodygę i zaczyna wyłaniać się przez jej pęknięcia. Tworzy się wówczas lodowa rzeźba o niezwykłym kształcie, która oplata łodygę kwiatu. Ze względu na to, że ma to miejsce jedynie w chłodnej porze roku, to niestety nie można zaobserwować rośliny w pełnej krasie, gdyż jej kwiat nie jest rozwinięty.

Lód włóknisty. Fot. Twitter.

Nie wszystkie rośliny potrafią wykształcić lodowe włókna. Obserwowane jest to rzadko, dlatego naukowcy wciąż nie poznali wszystkich jego tajemnic.

Wiadomo tylko, że najczęściej zjawisko to występuje na łodydze werbesyny i jest bardzo nietrwałe, ponieważ znika natychmiast po pojawieniu się promieni słonecznych, które ogrzewają lód i powodują jego błyskawicznie topnienie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Karkonoski Park Narodowy.

prognoza polsat news