FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Śnieżyce, zawieje i zamiecie śnieżne oraz blizzardy. Czym się od siebie różnią te zjawiska?

Szukając słowa na określenie skali opadów śniegu, często przesadzamy używając nazw, których znaczenia w pełni nie rozumiemy. Czym więc różni się zwykła śnieżyca od burzy śnieżnej, zawiei czy zamieci? Postaramy się Wam dokładnie to wytłumaczyć.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Zjawiska występujące zimą wydają się nam łatwe do zrozumienia, a z pewnością każdy z nas potrafi podać ich właściwą nazwę. Jednak w rzeczywistości bardzo często się mylimy. Czas więc na garść wyjaśnień, zwłaszcza, że tej zimy pewnie jeszcze nie raz będziemy mieli z nimi do czynienia.

Zamieć śnieżna występuje wówczas, gdy silny wiatr unosi z ziemi płatki śniegu. Podczas tego zjawiska nie występują opady śniegu. Natomiast kiedy wiatr unosi płatki śniegu, a przy tym występują opady śniegu, takie zjawisko nazywamy już zawieją śnieżną.

Tak wygląda zamieć śnieżna:

Jeśli podczas zawiei stała prędkość wiatru przekracza 55 km/h, temperatura odczuwalna przez ludzkie ciało spada do co najmniej minus 10 stopni, a widoczność nie przekracza 400 metrów, mamy do czynienia ze zjawiskiem, które w Ameryce Północnej określane jest mianem blizzardu.

Najsilniejsze zawieje przyjmują określenie śnieżycy. Kiedy śnieżycy towarzyszą wyładowania atmosferyczne, czyli zwyczajna burza, wówczas zjawisko takie zwane jest burzą śnieżną. Chociaż pojawia się ono dosyć rzadko, to jednak jest bardzo podobne do burzy występującej latem, tylko zimą, zamiast deszczu, intensywnie pada śnieg. Niebo przecinają błyskawice i słychać grzmoty.

Tak wygląda zawieja śnieżna:

Podczas śnieżycy oraz burzy śnieżnej opady są na tyle intensywne iż może dojść do zasypania miasta niemal w ciągu kilkunastu minut. Warto zapamiętać także, że najsilniejsze opady występują zimą głównie podczas gwałtownego przejścia z temperatur ujemnych na dodatnie oraz odwrotnie.

Przy temperaturze zera stopni opady śniegu są najbardziej intensywne, a opadające na ziemię śnieżynki mają największe rozmiary, są one tym większe im bardziej dodatnia jest temperatura. Taki śnieg jest bardzo mokry, obfituje w wodę i często prowadzi do łamania się drzew oraz zawalania się budynków.

Tak wygląda burza śnieżna:

Im większy jest mróz, tym płatki śniegu są mniejsze, aż wreszcie przyjmują postać igiełek lodowych. Śnieg w Polsce pada zwykle do temperatury nie przekraczającej minus 10 stopni. Przy kilkunastostopniowym mrozie niebo w większości przypadków jest całkowicie czyste.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news