FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Powstanie lek, który sprawi, że już nigdy nie będzie nam zimno. Jego twórcą będzie Polak

Polak otrzymał grant od amerykańskiej agencji wojskowej, z pomocą którego ma opracować rewolucyjny lek zwiększający odporność ludzkiego organizmu na ekstremalnie niskie temperatury.

Mróz przestanie być nieprzyjemny? Fot. Pixabay.
Mróz przestanie być nieprzyjemny? Fot. Pixabay.

Większości z nas najbardziej odpowiada temperatura powietrza między 20 a 25 stopni. Niestety, średnia temperatura w Polsce nie przekracza 10 stopni, a to oznacza tyle, że przez prawie cały rok towarzyszy nam bardzo nieprzyjemne uczucie chłodu i zimna.

W naszym klimacie temperatura potrafi spadać nawet poniżej 20 stopni. Każdej zimy z tego powodu umiera na skutek wychłodzenia przynajmniej kilkadziesiąt osób. Właśnie dlatego naukowcy postanowili raz na zawsze rozprawić się z chłodem.

Lek chroniący przed mrozem

Aby nigdy więc nie było nam zimno, polski bioinżynier Jerzy Szablowski z Uniwersytetu Rice w USA, otrzymał specjalny grant od amerykańskiej rządowej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA), która wspiera rozwój technologii wojskowej.

Jerzy Szablowski z Uniwersytetu Rice. Fot. Jeff Fitlow / Rice University.

Grant pozwoli wdrożyć nową metodę badań przesiewowych w celu znalezienia leków zdolnych do wzmocnienia reakcji adaptacyjnej do zimna brązowej tkanki tłuszczowej (BAT) lub brązowego tłuszczu, która reguluje temperaturę ciała poprzez rozkład cukru we krwi i innych cząsteczek tłuszczu w procesie znanym jako termogeneza.

Reakcja organizmu człowieka na zimno obejmuje dwa rodzaje termogenezy. „Jednym z nich są dreszcze, których wszyscy doświadczamy. Jeśli zachorujesz i masz gorączkę, zaczynasz się trząść, a dreszcze podnoszą temperaturę ciała. Problem polega na tym, że tracisz sprawność i jest to naprawdę nieprzyjemne” - wyjaśnia Szablowski.

„Inny rodzaj termogenezy obejmuje brązową tkankę tłuszczową (BAT), która jest w stanie wytwarzać ciepło w wyniku reakcji chemicznej. Bez dreszczy termogeneza rozpoczyna się wcześniej, ale nie jest tak wydajna, więc nie może generować tak dużej ilości ciepła, przynajmniej nie u ludzi” - dodaje polski naukowiec.

Mróz przestanie być nieprzyjemny? Fot. Pixabay.

Dzięki nagrodzie DARPA Szablowski będzie współpracował z Miao-Hsueh Chen, profesorem nadzwyczajnym żywienia dzieci w Baylor College of Medicine i ekspertem w dziedzinie BAT, w celu zwiększenia termogenezy bez dreszczy. Lek, który zwiększa odpowiedź BAT, może pomóc ratownikom w leczeniu ofiar hipotermii, a nawet obniżyć koszty eksploracji Arktyki.

„Jeśli masz lek, który sprawia, że ​​brunatna tkanka tłuszczowa jest bardziej aktywna, zamiast spędzać tygodnie na przystosowaniu się do zimna, możesz osiągnąć lepsze wyniki w ciągu kilku godzin” - mówi Szablowski.

Szablowski powiedział też, że nową metodę badań przesiewowych można również zastosować do optymalizacji opracowywania leków do leczenia chorób i infekcji, co jest obecnie procesem zarówno kosztownym, jak i czasochłonnym.

Źródło: TwojaPogoda.pl / EurekAlert.

prognoza polsat news