FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Fryderyk przyniósł wichurę, która łamała gałęzie, uszkadzała dachy i przerywała konkurs skoków

Cyklon Fryderyk przyniósł nam niespokojną niedzielę. W całym kraju porywiście wiało, a miejscami obficie padało. Wichura łamała gałęzie i zrywała zadaszenia, zakłóciła też konkurs skoków narciarskich w Zakopanem.

Skutki wichury. Fot. PSP.
Skutki wichury. Fot. PSP.

Przez całą niedzielę (15.01) za sprawą cyklonu Fryderyk znad południowej Skandynawii, między północnymi a południowymi krańcami Polski ciśnienie różniło się o ponad 20 hPa. W tym samym czasie, gdy nad morzem barometry pokazywały 993 hPa, to w Bieszczadach notowano 1016 hPa.

Ten gradient spowodował gwałtowne nasilenie się południowego i południowo-zachodniego wiatru, który na terenach górzystych przybrał charakter fenu (wiatru halnego), przekraczającego w porywach 70 km/h, a więc stanowiącego zagrożenie.

Najmocniej wiało w Bielsku-Białej, gdzie porywy osiągały nawet 83 km/h. Z kolei w Raciborzu pojedyncze podmuchy dochodziły do 79 km/h, a w Rzeszowie, Kłodzku i Elblągu do 72 km/h. W rejonie Bielska-Białej i Cieszyna wichura zerwała zadaszenia z budynków i połamała gałęzie. Strażacy interweniowali ponad 50 razy.

Wichura osiągała apogeum na szczytach górskich. Na Kasprowym Wierchu w Tatrach powiało do 122 km/h, a na Śnieżce w Karkonoszach do 151 km/h. W Zakopanem, gdzie podmuchy przekraczały 50 km/h, odwołano serię próbną konkursu skoków indywidualnych w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Mimo, że konkurs udało się przeprowadzić, to jednak nie bez problemów, ponieważ z powodu pojawiających się chwilami bardzo silnych porywów trzeba było na krótko przerywać zawody, a skoczkom, którym wiatr uniemożliwiał skoki, doliczano rekompensacyjne punkty.

Organizatorzy mieli sporo szczęścia, bo największy wiatr zaczął słabnąć tuż przed początkiem konkursu. Gdyby przeciągnął się o godzinę, zawody mogłyby zostać odwołane. Wiatr targał przewracał namioty, targał flagi i unosił lżejsze przedmioty.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news