FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Huragan nad Polską. Wieje z prędkością 200 km/h, przechodzą burze, ulewy i gradobicia [WIDEO]

Prawdziwa furia pogody nad Polską. Wiatr osiąga prędkość 200 kilometrów na godzinę, padają ulewne deszcze i pojawiają się rzadko spotykane burze z gradem. Zobacz nagrania.

Aktualna intensywność prądu strumieniowego nad Europą. Fot. Ventusky.com
Aktualna intensywność prądu strumieniowego nad Europą. Fot. Ventusky.com

Cyklon Axel, który znad Morza Bałtyckiego wędruje nad zachodnią Rosję, przynosi nam huraganowy wiatr. W szczytowych partiach Karkonoszy jego porywy osiągają nawet 162 kilometry na godzinę.

Śledź deszcze i wichury na żywo >>>

Jeszcze mocniej wieje na wysokości 9 kilometrów nad powierzchnią ziemi, gdzie między troposferą i stratosferą, na pograniczu mas powietrza o zróżnicowanej temperaturze, prąd strumieniowy rozpędził się do zawrotnych przeszło 200 kilometrów na godzinę.

Aktualna intensywność prądu strumieniowego nad Polską. Fot. Ventusky.com

Na szczęście przy gruncie wieje znacznie słabiej, jednak chwilami podmuchy zachodniego wiatru dochodzą do 60-80 km/h i powodują szkody, głównie w województwach południowych, zachodnich i centralnych.

To głównie połamane i powalone drzewa, które zatarasowały drogi i chodniki, ale też uszkodziły linie energetyczne, odcinając od prądu tysiące odbiorców, w największej skali na Śląsku. Wiatr osłabnie dopiero wieczorem.

Ulewne deszcze i burze

Z zachodu na wschód kraju wędruje front niosący przelotne, ale chwilami obfite deszcze, które na północnym wschodzie mogą przechodzić w deszcz ze śniegiem, krupę śnieżną i śnieg. Opadom towarzyszą rzadko spotykane w styczniu burze.

Ponad 50 piorunów chmurowych i doziemnych odnotowano na Podbeskidziu, Podhalu i w Tatrach. Jedna z najsilniejszych burz przetoczyła się około godziny 10:00 nad Nowym Targiem. Spadł tam drobny grad, który zabielił krajobrazy.

Burze nad Podhalem zarejestrowane na radarze pogodowym IMGW o godzinie 10:10. Fot. IMGW-PIB.

Grzmoty były bardzo donośne, ponieważ w chłodnym powietrzu fale akustyczne towarzyszące wyładowaniom atmosferycznym rozchodzą się na większe odległości i są przez to wzmocnione.

Ochłodzenie i spadek ciśnienia

Na termometrach odnotujemy maksymalnie od 7 stopni na północy do 10 stopni na południu, ale odczuwalnie będzie dużo chłodniej z powodu silnego wiatru. Wieczorem temperatura wyraźnie się obniży.

Prognoza pogody na czwartek.

Ciśnienie w ciągu minionej doby spadło na południu o 20 hPa, w centrum o 25 hPa, a na północnym wschodzie aż o 30 hPa. Wynosi teraz od 997 hPa na północnym wschodzie do 1012 hPa na południowym zachodzie i zaczęło rosnąć. Meteopaci mogą odczuwać różnorodne bóle, znużenie, senność, rozkojarzenie i zaniepokojenie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news