FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Sylwester i Nowy Rok najcieplejszymi w historii pomiarów. Temperatura pobije wszelkie rekordy

To nie będzie zwyczajny Sylwester i Nowy Rok. Prognozy wskazują, że odnotujemy najwyższe temperatury powietrza w całej historii pomiarów meteorologicznych. Ile będzie stopni i gdzie będzie najcieplej? Sprawdź prognozę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Wybierając się na sylwestrowo-noworoczną imprezę ciepłe kurtki i kożuchy można będzie schować do szaf, ponieważ pogoda zamiast zimy będzie przypominać jesień lub, jak kto woli, nawet wiosnę. Spodziewamy się rekordowych temperatur.

Za sprawą głębokiego niżu znad Skandynawii nad Polskę będzie docierać nadzwyczaj ciepłe powietrze pochodzenia atlantyckiego. W Sylwestra (31.12) termometry pokażą od 6-8 stopni na wschodzie przez 10-12 stopni na przeważającym obszarze do nawet 15-17 stopni na zachodzie.

Co ciekawe, najwyższe temperatury odnotujemy nie jak zazwyczaj o tej porze roku wczesnym popołudniem, lecz około północy, czyli w tym samym czasie, gdy strzelą korki szampana i powitamy 2023 rok. To oznacza, że z każdą godziną zabawy będzie coraz cieplej.

Pierwszy dzień nowego roku zapowiada się jeszcze cieplej. Temperatura wyniesie od 10-12 stopni na wschodzie przez 13-15 stopni w większości regionów do 16-18 stopni na południowym zachodzie.

Jeśli na Dolnym Śląsku nasili się wiatr typu fenowego (halny), to niewykluczone, że będzie jeszcze cieplej. Górna granica temperatury zmierzonej kiedykolwiek w styczniu to 19 stopni, co miało miejsce 6 stycznia 1999 roku w Pszennie na przedmieściach Świdnicy na Dolnym Śląsku.

Z kolei dotychczasowy dobowy rekord temperatury dla Sylwestra odnotowano w 2021 roku w Legnicy na Dolnym Śląsku i wyniósł on 14,6 stopnia. W Nowy Rok najcieplej było zaś w 2007 roku, kiedy w Grabiku na Dolnym Śląsku zmierzono 15,9 stopnia.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news