FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Ich domy zmieniły się w lodowe rzeźby. To zapierający dech efekt rekordowego ataku zimy [ZDJĘCIA]

Surrealistyczne krajobrazy zastać można nad brzegiem jeziora Erie w amerykańskim stanie Nowy Jork. Tamtejsze zabudowania zmieniły się w olbrzymie lodowe rzeźby. To jedyny malowniczy efekt rekordowego ataku zimy w USA.

Lodowe domy nad jeziorem Erie w USA. Fot. Twitter / @weather_buffalo.
Lodowe domy nad jeziorem Erie w USA. Fot. Twitter / @weather_buffalo.

Fala arktycznego powietrza objęła większą część obszaru Stanów Zjednoczonych zmuszając meteorologów do wydania ostrzeżenia przed mrozem, śnieżycami i gołoledzią jednocześnie dla 200 milionów Amerykanów.

Spadło nawet ponad pół metra śniegu, przy zaspach dochodzących do 2 metrów wysokości. W miejscowości Casper w stanie Wyoming termometry pokazały minus 42 stopnie, a w Malcie w stanie Montana temperatura odczuwalna spadła do minus 58 stopni. W wielu regionach kraju była to najmroźniejsza Wigilia i Boże Narodzenie od kilkudziesięciu lat.

Ratownicy nadal przeczesują zwały śniegu pokrywające drogi nad Wielkimi Jeziorami, w poszukiwaniu zasypanych samochodów, w których znajdują kolejne ofiary śnieżycy. Ostatnie bilanse są zatrważające, ponieważ na skutek ataku zimy zginęło już co najmniej 65 osób.

Jedyny malowniczy efekt ataku zimy

Na jeziorze Erie rozszalał się potężny sztorm, w trakcie którego temperatura spadła aż do minus 15 stopni. Fale uderzały w zabudowania, a spływająca po dachach i ścianach woda natychmiast zamarzała.

Z każdą godziną warstwa lodu przyrastała aż osiągnęła grubość kilkudziesięciu centymetrów. Zjawisko jest na pierwszy rzut oka piękne, ale też niebezpieczne i niszczycielskie. Inspektorzy budowlani zabronili mieszkańcom wracać do domów, ponieważ ważący setki kilogramów lód naruszył ich konstrukcję.

Jeszcze większe ilości lodu pokryły podwórka. Miejscami jego warstwa miała grubość nawet 3,5 metra. Mieszkańcy zwrócili się do władz o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, który pozwoliłby na przyspieszoną wypłatę odszkodowań.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NOAA / CNN.

prognoza polsat news