FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak wygląda najbardziej śnieżne miejsce w Polsce. Pokrywa białego puchu ma tam 70 centymetrów

Satelita środowiskowy wykonał zdjęcie najbardziej śnieżnego miejsca w Polsce, gdzie pokrywa białego puchu ma ponad 70 centymetrów grubości. Gdzie się ono znajduje?

Zdjęcie ośnieżonych Tatr w niedzielę okiem satelity Sentinel-2. Fot. Twitter / @kosmi.
Zdjęcie ośnieżonych Tatr w niedzielę okiem satelity Sentinel-2. Fot. Twitter / @kosmi.

Utrzymująca się od kilku dni odwilż z wysokimi temperaturami i opadami deszczu sprawia, że zalegająca na południu i wschodzie kraju gruba warstwa śniegu zdołała się już niemal w całości roztopić. Można ją spotkać jedynie w płatach miejscami na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Spodziewane w poniedziałek (26.12) obfite opady śniegu na północnym wschodzie nie przyniosą dużych ilości puchu, co najwyżej 5 centymetrów. Śnieg nie utrzyma się długo, z powodu rosnącej temperatury szybko się roztopi.

Zdjęcie ośnieżonych Tatr w niedzielę okiem satelity Sentinel-2. Fot. Twitter / @kosmi.

Dlatego też najbardziej śnieżnego miejsca w naszym kraju należy szukać wyłącznie w górach. Obecnie najwięcej białego puchu mamy w Tatrach. Z pomiarów IMGW-PIB wynika, że nieco ponad 70 centymetrów śniegu przykrywa Dolinę Pięciu Stawów.

Można założyć, że miejscami, gdzie nie prowadzi się pomiarów, tego śniegu może być jeszcze trochę więcej. Przepięknie ośnieżone Tatry uwiecznił w niedzielę (25.12) satelita środowiskowy Sentinel. Możemy zobaczyć nie tylko białe szczyty i zbocza, ale też wolne od śniegu doliny.

Przykładowo na Polanie Chochołowskiej ze śniegu zostały nieciągłe płaty, podczas gdy na Równi Krupowej w Zakopanem śniegu jest jeszcze 10 centymetrów. Dosypie go jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek (26/27.12) i we wtorek (27.12) o poranku. Przyrost pokrywy śnieżnej w szczytowych partiach Tatr może wynieść od 5 do 8 centymetrów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news