FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Gwałtowne roztopy powodują wzbieranie rzek. W tych regionach możliwe są podtopienia

Obfite deszcze i wysokie temperatury powodują gwałtowne roztopy, które powodują wzbieranie rzek i mogą grozić podtopieniami. W których regionach kraju sytuacja jest obecnie najpoważniejsza?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Nie widać rychłego ochłodzenia, wręcz przeciwnie. Temperatura z każdym dniem będzie rosnąć, w dodatku spodziewamy się obfitych opadów deszczu i porywistego wiatru, które będą sprzyjać odmarzaniu gruntu i błyskawicznym roztopom.

Obecnie największe ilości śniegu mamy w południowych i wschodnich regionach kraju. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Ziemi Świętokrzyskiej pokrywa śnieżna ma wysokość od 10 do ponad 20 centymetrów.

Tam też roztopy przebiegają na największą skalę. Obserwujemy systematyczny wzrost poziomu wód w rzekach, ponieważ woda roztopowa i deszczowa spływają do cieków wodnych. Na południowym wschodzie kraju IMGW-PIB wydał ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia.

Stan rzek w Polsce. Trójkąty czarne - stany niskie, niebieskie - stany średnie, żółte - stany wysokie, pomarańczowe - stany ostrzegawcze, czerwone - stany alarmowe. Fot. IMGW-PIB.

Prognozowane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich. Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. To oznacza, że woda roztopowa i deszczowa będą się także zbierać w obniżeniach terenu i powodować podtopienia.

Przesączona wodą gleba będzie rozmiękać i zmieniać się w błoto. Przejazd drogami gruntowymi może być poważnie utrudniony lub niemożliwy. Warto wziąć to pod uwagę wybierając ten rodzaj dróg.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news