FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

W tym regionie Polski temperatura spadła do prawie minus 25 stopni. Kolejne noce nadal lodowate

Lodowaty podmuch znad Arktyki sprawił, że temperatura spadła do najniższego poziomu od początku zimy. Termometry pokazały niemal minus 25 stopni. Kolejne noce też będą mroźne. Sprawdź prognozę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Miniona noc i poranek przyniosły nam siarczysty mróz, który był efektem napływu arktycznej masy powietrza i większych rozpogodzeń. Ciepło zaczęło intensywnie promieniować w przestrzeń kosmiczną, gwałtownie obniżając temperaturę.

Najzimniej było w zagłębieniach terenu, gdzie ciężkie, mroźne powietrze opadało i wychładzało się jeszcze bardziej od gruntu. Tak było m.in. na Podhalu, gdzie w tamtejszym Czarnym Dunajcu odnotowana została najniższa temperatura w Polsce od początku tej zimy.

Termometr na torfowisku, jednym z najzimniejszych miejsc w Polsce, wskazał aż minus 24 stopnie. Przy gruncie mróz był jeszcze większy, do minus 26 stopni. W Poroninie w tym czasie temperatura obniżyła się do minus 21 stopni.

W górach panowała inwersja. Im wyżej, tym było cieplej. W Zakopanem temperatura spadła do minus 16 stopni, ale już na Gubałówce było tylko 8 stopni mrozu. Podobnie było w Karkonoszach, gdzie w Jeleniej Górze zmierzono minus 17 stopni, a na szczycie Śnieżki minus 14 stopni.

Poniżej minus 10 stopni było na przeważającym obszarze kraju. Największy mróz panował na południu i południowym wschodzie. W wielu miejscach odnotowano poniżej minus 15 stopni. W Kielcach, Lublinie i Kłodzku było minus 16 stopni, w Raciborzu minus 18 stopni, a w Zamościu aż minus 19 stopni.

To jeszcze nie koniec tęgich mrozów

Bardzo mroźno zapowiada się też noc ze środy na czwartek (14/15.12) i z czwartku na piątek (15/16.12), tym razem na szczęście lokalnie. Na północnym zachodzie i krańcach zachodnich spodziewamy się do minus 15 stopni, a na północnym wschodzie do minus 20 stopni.

Z kolei noc z piątku na sobotę (16/17.12) na Warmii, Mazurach, Podlasiu i Mazowszu odnotujemy poniżej minus 15 stopni. Bardziej rozległy mróz panować będzie w nocy z soboty na niedzielę (17/18.12) na południu, wschodzie i w centrum, poniżej minus 15 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news