FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Śnieżyce i mrozy sparaliżują jednocześnie aż trzy kontynenty. To wydarzenie bez precedensu

Nie tylko w Polsce spodziewamy się potężnych śnieżyc i tęgich mrozów. Podobnie będzie jednocześnie na trzech kontynentach. Zimowy paraliż czeka setki milionów mieszkańców wielu krajów świata.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej na północnej półkuli w ciągu następnych 10 dni. Fot. Wxcharts.com
Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej na północnej półkuli w ciągu następnych 10 dni. Fot. Wxcharts.com

Od Ameryki Północnej przez Europę po północną Azję przez tydzień szaleć będą potężne śnieżyce połączone z siarczystymi mrozami. Najtrudniejsza sytuacja atmosferyczna panować będzie w Europie, gdzie atak zimy sparaliżuje nie tylko Polskę i naszych sąsiadów.

Śnieg i mróz dotrą także daleko na zachód, czyli tam, gdzie zwykle zimy są łagodne. Śnieżyce dadzą się we znaki w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji. Miejscami spadnie nawet 10-20 centymetrów śniegu, i to nie tylko w górach.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej w Europie w ciągu następnych 10 dni. Fot. Windy.com

Największe ilości śniegu spodziewane są jednak oprócz Polski także w Czechach, Słowacji i we wschodnich Niemczech, a także u naszych wschodnich sąsiadów. Miejscami pokrywa śnieżna będzie osiągać pół metra grubości, a zaspy powyżej metra.

Zima dotrze także na południe, znacznie dalej niż zwykle. Jeśli wybieracie się w podróż w przyszłym tygodniu, to koniecznie sprawdźcie szczegółową prognozę pogody, ponieważ śnieg i mróz mogą paraliżować transport drogowy, kolejowy i lotniczy nawet tam, gdzie się tego najmniej spodziewamy.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej w Europie i Azji w ciągu następnych 10 dni. Fot. Windy.com

Poza Europą skrajne zimowe zjawiska występować będą także w Ameryce Północnej. Pod śniegiem znajdzie się niemal cała północna część Stanów Zjednoczonych. W Dakotach może spaść nawet pół metra białego puchu. Pod śniegiem znajdzie się także 99 procent obszaru Kanady.

W Azji zima najbardziej da się we znaki w Rosji, Kazachstanie, Mongolii, Chinach i Japonii. Za sprawą tzw. efektu morza gigantyczne śnieżyce sparaliżują obszary nadmorskie, głównie położone nad Morzem Japońskim i Morzem Ochockim.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej w Ameryce Północnej w ciągu następnych 10 dni. Fot. Windy.com

Największe ilości śniegu spadną w europejskiej części Rosji, nawet do 60-70 centymetrów. Jednocześnie temperatura może spadać nawet do minus 30 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news