FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Superwulkan Taupo trzęsie się, a inne wulkany wybuchają jeden za drugim. Co się dzieje?

Kolejna seria trzęsień ziemi sprawia, że Taupo to obecnie najbardziej niebezpieczny superwulkan, który może wkrótce wybuchnąć. Obok niego trwa kryzys geologiczny, ponieważ dochodzi do erupcji kolejnych wulkanów. Co się dzieje?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Cała seria wstrząsów nawiedziła rejon kaldery wulkanu Taupo w Nowej Zelandii. Najsilniejsze trzęsienie miał M5.3. Naukowcy utrzymują pierwszy stopień zagrożenia ze strony superwulkanu, który stanowi obecnie najpoważniejszy problem wulkaniczny na świecie.

Jego najpotężniejsza erupcja miała miejsce 26,5 tysiąca lat temu i była jedną z największych w dziejach ludzkości. Do atmosfery wyemitowanych zostało 300 kilometrów sześciennych materiałów piroklastycznych.

Do ostatniej erupcji doszło 1800 lat temu. Wulkan wyrzucił od 35 do 100 kilometrów sześciennych popiołów. Był to największy wybuch wulkanu na świecie na tle 5 tysięcy lat. Od tego czasu odnotowano kilka kryzysów sejsmicznych. Obecnie trwa kolejny, który może, ale nie musi, skończyć się erupcją.

Budzą się i wybuchają kolejne wulkany

Od kilku dni obserwujemy nasilającą się aktywność wulkaniczną w różnych regionach świata. Objawia się ona wybuchami kolejnych wulkanów, niektórych drzemiących od kilkudziesięciu lat. Jednym z nich jest Mauna Loa, największy wulkan świata, który wyrzuca lawę pierwszy raz od 38 lat.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Andrew Hara (@andrewrichardhara)

Potoki rozżarzonych do czerwoności, roztopionych skał wulkanicznych, spływają po zboczach w kierunku obszarów zamieszkanych. Sytuacja jest poważna, ponieważ uaktywniają się kolejne otwory wentylacyjne, z których tryskają fontanny lawy. Jej spływy mogą być bardzo szybkie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Paradise Helicopters (@paradisehelicopters)

Przebudziły się po raz kolejny również dwa europejskie wulkany. To Etna i Stromboli. Sycylijski wulkan, największy na Starym Kontynencie, wyrzuca lawę i popioły. Dochodzi do gwałtownego topnienia spadłej pokrywy śnieżnej.

W każdej chwili mogą też nastąpić większe erupcje dwóch wulkanów znajdujących się w Rosji. Chodzi o Kluczewskiego i Szywiełucza, w których kraterach bulgocze magma. Dochodzi do pojedynczych spływów lawy, do atmosfery emitowane są popioły i gazy.

We wschodniej części Salwadoru w Ameryce Środkowej przebudził się po kilkuletniej drzemce wulkan San Miguel. Wyrzucił popioły i głazy. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Władze przygotowały schrony dla 10 tysięcy okolicznych mieszkańców.

Z kolei w Chile w Ameryce Południowej do erupcji szykuje się wulkan Villarrica. Po całej serii trzęsień ziemi ogłoszono żółty alarm dla lotnictwa i zalecono trzymanie się z dala od krateru na odległość większą niż pół kilometra.

Niebezpiecznie jest też wokół wulkanu Cotopaxi w Ekwadorze, na tym samym kontynencie. Wytyczono blisko strefę zakazu zbliżania się do krateru, kiedy w powietrze na wysokość 2 kilometrów wzbił się pióropusz gazów i pary wodnej.

Aktywność wulkaniczna na świecie nieustannie się zmienia. Są okresy, kiedy wulkany wybuchają częściej, są też takie, kiedy ziejące ogniem góry uspokajają się. Współczesna nauka wciąż nie odpowiedziała w pełni na pytanie, jakie czynniki są za to odpowiedzialne.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Semithsonian.

prognoza polsat news