FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Kataklizm we Włoszech. Lawina błotna pogrzebała domy wraz ze śpiącymi mieszkańcami

Po gigantycznej ulewie na włoskiej wyspie Ischia zeszła lawina błota i kamieni, która pogrzebała domy wraz ze śpiącymi mieszkańcami. Ratownicy przeczesują rumowiska w poszukiwaniu ofiar.

Zrównane z ziemią domy na wyspie Ischia we Włoszech. Fot. Instagram.
Zrównane z ziemią domy na wyspie Ischia we Włoszech. Fot. Instagram.

Na wyspie Ischia, położonej w Zatoce Neapolitańskiej, ogłoszono stan wyjątkowy. Nad ranem w sobotę (26.11) przeszła tam potężna ulewa. W krótkim czasie spadło aż 120 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, czyli tyle, ile normalnie powinno przez cały listopad.

Gleba natychmiast przesiąkła deszczówką i zaczęła się osuwać. Lawina błota i kamieni stoczyła się ze wzgórza w miejscowości Casamicciola, pochłaniając kilkanaście domów, w których spokojnie spały całe rodziny.

Przybyli na miejsce kataklizmu ratownicy ewakuowali 150 rodzin i przystąpili do przeczesywania lawiniska w poszukiwaniu uwięzionych mieszkańców. Niestety, z ostatnich informacji wynika, że zginęło co najmniej 8 osób, w tym dwoje dzieci, 15-latek, zaledwie 21-dniowy noworodek i starsza kobieta.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Gianluca Salza (@eros71_)

Kilka osób wciąż jest poszukiwanych nie tylko na zboczu wzgórza, ale również na wybrzeżu, gdzie lawina wepchnęła gruzy i zmiażdżone pojazdy do morza. Do szpitali z obrażeniami nie zagrażającymi życiu trafiło 13 osób.

Doszło nie tylko do osunięć ziemi, ale również powodzi błyskawicznych. Rwące rzeki uszkodziły wiele budynków i porywały samochody wpychając je do Morza Tyrreńskiego. Straty materialne są bardzo poważne. Władze zapowiedziały pomoc dla poszkodowanych.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Christian de Vivo (@ckris76)

Zwały błota i kamieni dotarły do pomnika pamięci młodej ofiary poprzedniej lawiny, która zeszła w tej samej miejscowości 10 listopada 2009 roku. Do tragedii doszło mimo, że wtedy zapowiadano, że poczynione zostaną zabezpieczenia, aby żywioł się nie powtórzył.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez AVA Andrea Valente Arnaldi Geologo (@geostudiovalente)

Malownicza wyspa Ischia narażona jest także na potężne trzęsienia ziemi. Ostatnie z nich, które nastąpiło w 2017 roku, spowodowało zawalenie się wielu budynków, w gruzach których zginęły 2 osoby.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Vigili del Fuoco.

prognoza polsat news