FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Były huragan przynosi w Europie rekordową falę upałów, ale też ulewy, powodzie i wichury

Były huragan Danielle, który dotarł do wybrzeży Europy, przynosi burze, ulewy, powodzie i wichury, ale również rekordową falę upałów. Temperatura przekroczyła 40 stopni. To jeszcze nie koniec anomalii pogodowych.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Były tropikalny huragan Danielle, pierwszy w tym sezonie nad wodami Atlantyku, dotarł do zachodnich wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego niosąc burze, ulewy i wichury. Miejscami w Portugalii i Hiszpanii doszło do podtopień i powodzi. Strażacy interweniowali tysiąc razy.

Najwięcej szkód żywioł poczynił na północnym wschodzie Portugalii. Ulice wielu miejscowości zmieniły się w rzeki, które porywały samochody. W mieście Massama, w okolicach Lizbony, rwący nurt porwał 32-letniego mężczyznę oczekującego na przystanku autobusowym. Udało się go uratować, ale jego stan jest ciężki.

Ośrodek niżowy zaciągnął znad północnej Afryki nadzwyczaj gorące powietrze, które w hiszpańskiej Andaluzji osiągnęło temperaturę aż 41 stopni. Po burzach i ulewach dosłownie z dnia na dzień ochłodziło się o 10-15 stopni.

Tymczasem fala upałów powędrowała dalej na północ w kierunku Francji. Na południowym zachodzie kraju termometry sięgnęły w mieście Begaar aż 40,6 stopnia. To najwyższa temperatura kiedykolwiek zmierzona we Francji we wrześniu.

Z powodu utrzymującej się suszy, a dodatkowo także upału, wybuchły nowe pożary. Największy z nich zaczął trawić okolice Saumos w Nowej Akwitanii, gdzie spłonęło już 3200 hektarów obszarów leśnych. Do walki z żywiołem stanęło 900 strażaków. Konieczne były ewakuacje mieszkańców.

Gorąco zrobiło się też w Niemczech. Temperatura w miejscowości Ohlsbach w Badenii-Wirtembergii sięgnęła aż 30 stopni w cieniu. To jednak nie koniec nietypowego ciepła o tej porze roku.

W najbliższych dniach niezwykle gorąco zrobi się we Włoszech, a następnie w Grecji. Wszędzie tam temperatura może przekraczać 30 stopni, a miejscami, zwłaszcza na wyspach Morza Śródziemnego, niewykluczone, że będzie nawet 35 stopni.

Jednak mieszkańcy i turyści krótko nacieszą się powrotem upalnego lata, ponieważ podążający przez region front przyniesie gwałtowne burze, ulewy i gradobicia, po których temperatura znacząco się obniży.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news