FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zorza polarna świeciła w nocy nad Polską. Była najjaśniejsza od kilku lat. Zobacz najlepsze zdjęcia

Plazma słoneczna dotarła do ziemskich biegunów magnetycznych, co objawiło się silną burzą geomagnetyczną. Nad Polską minionej nocy widoczna była najjaśniejsza od kilku lat zorza polarna. Zobacz ją na zdjęciach.

Zorza polarna w marcu 2015 roku nad Słupskiem w woj. pomorskim. Fot. Tadeusz Piotrowski.
Zorza polarna w marcu 2015 roku nad Słupskiem w woj. pomorskim. Fot. Tadeusz Piotrowski.

Zgodnie z naszymi zapowiedziami, w nocy ze środy na czwartek (17/18.08) nad Polską widoczna była zorza polarna mieniąca się kolorem różowo-fioletowym u góry i zielonym na dole.

Można ją było dostrzec nisko nad północnym horyzontem, poza obszarami zabudowanymi, z dala od sztucznego oświetlenia.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Rafał Nowosielski (@fototraper_rn)

Najlepiej prezentowała się w północnych regionach kraju, zwłaszcza nad morzem. Jednak nasi czytelnicy informowali o jej widoczności także z centralnych i południowych regionów kraju, gdzie niebo się rozpogadzało.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nocne Niebo (@nocneniebo.pl)

Fotografowanie zorzy przy zastosowaniu co najmniej 30-sekundowej ekspozycji (naświetlania) pięknie ją uwidaczniało na zdjęciach. Zorza była spektakularna, najjaśniejsza w ostatnich latach.

Skąd się wzięła zorza polarna?

Obecnie na powierzchni Słońca obserwujemy aż pięć obszarów aktywnych. Wyróżniają się one ciemnymi barwami na tle żółto-pomarańczowej tarczy słonecznej. W jednym z nich, oznaczonym numerem 3076, w niedzielę (14.08) o godzinie 13:30 czasu polskiego doszło do eksplozji.

Oderwała się olbrzymia wiązka ciemnej plazmy, która popędziła w przestrzeń kosmiczną z zawrotną prędkością ponad 2 milionów kilometrów na godzinę. Obszar aktywny znajdował się w środkowej części słonecznej tarczy, naprzeciwko Ziemi.

Następnie doszło do dwóch rozbłysków klasy M i koronalnych wyrzutów masy w plamie 3078, również skierowanej w naszą stronę. Plazma z tych wszystkich wybuchów dotarła do biegunów magnetycznych naszej planety, nakładając się na siebie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news