FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nie mogli uwierzyć własnym oczom. Na niebie pojawiła się olbrzymia szczotka. Co to było?

Chmury nie przestają nas zadziwiać, ale to, co zobaczyli na niebie mieszkańcy południa USA przebija wszystko. W ich kierunku zbliżała się chmura do złudzenia przypominająca olbrzymią szczotkę. Skąd się wzięła?

Niesamowita chmura szelfowa w kształcie szczotki nad Luizjaną. Fot. Twitter / Michael Bourgeois.
Niesamowita chmura szelfowa w kształcie szczotki nad Luizjaną. Fot. Twitter / Michael Bourgeois.

Mieszkańcy amerykańskiego stanu Luizjana otrzymali na telefony ostrzeżenie przed nadciągającą burzą. Gdy spojrzeli na niebo, poważnie się wystraszyli. Ujrzeli spektakularną chmurę, która swym wyglądem przypominała szczotkę.

Jej „włosie” opadło tak nisko, jakby chciała wyszorować dachy budynków z brudu. To nie fotomontaż, lecz zupełnie naturalne zjawisko zwane chmurą szelfową, jak również wałem szkwałowym. Tworzy się ona najczęściej na czele chmury burzowej.

Charakterystyczny, malowniczy, ale też przerażający kształt, nadaje chmurze Cumulonimbus arcus turbulencje, czyli prądy powietrze o zmiennej prędkości. Jej pojawienie się w zenicie objawia się gwałtownym nasileniem się wiatru, który może powodować szkody.

Czasem chmura szelfowa jest wielopiętrowa, przy czym każde z pięter jest uformowane inaczej. Tym razem towarzyszące jej strzępy były wyjątkowo gęste, a klin ponad nimi prosty, gładki i wyraziście zarysowany, przez co spotęgowały efekt wow.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news