FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Piekielny podmuch w Europie. Temperatura pobiła wszelkie rekordy. Gdzie było 45 stopni?

Fala upałów, która napłynęła nad Europę, okazała się historyczna na tle całej serii pomiarowej. Temperatura sięgała nawet 45 stopni w cieniu. Pora na podsumowanie tych najbardziej spektakularnych rekordów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Chociaż fala upałów trwała krótko, to jednak przyniosła skrajnie wysokie temperatury. Mimo, że mamy dopiero czerwiec, to notowaliśmy upały jakie charakterystyczne są dla przełomu lipca i sierpnia, kiedy jest zwykle najgoręcej.

Można więc mówić o najwcześniejszej fali ekstremalnego żaru w dziejach europejskiej meteorologii. W Polsce zdublowany został dotychczasowy rekord ciepła dla czerwca, który odnotowano w 2019 roku.

W Słubicach, przy granicy z Niemcami, zmierzono 38,3 stopnia. W Gorzowie Wielkopolskim, gdzie temperatura sięgnęła 37,0 stopnia o całe 0,8 stopnia pobity został dotychczasowy rekord dla czerwca.

Biegunem ciepła w Europie stały się wschodnie Niemcy, gdzie w Chociebużu, zaledwie 20 kilometrów od polskiej granicy, temperatura sięgnęła 39,2 stopnia. To nowy rekord ciepła w tym mieście nie tylko w czerwcu, ale na tle całej historii pomiarów.

Warto podkreślić, że wcześniejszy rekord utrzymywał się od lipca 1921 roku, a więc od pamiętnej fali upałów, która przyniosła w Prószkowie koło Opola rekordowe, i nadal niepobite, 40,2 stopnia. Po 101 latach rekord z Chociebuża upadł.

Drugim najcieplejszym miejscem w Europie była miejscowość Husinec w południowo-zachodnich Czechach. 38,9 stopnia to nowa najwyższa temperatura nie tylko tam, ale też w całych Czechach w czerwcu.

Czerwcowy rekord ciepła zmierzono też w Austrii, gdzie temperatura w miejscowości Feldkirch sięgnęła 36,5 stopnia. W sąsiedniej Szwajcarii rekord czerwca padł w Bazylei, gdzie zmierzono 36,9 stopnia.

Jednak najwyższe temperatury powietrza panowały we Francji, gdzie w ostatnich dniach w Pissos odnotowano aż 43,4 stopnia. Z kolei w Hiszpanii najgoręcej było w mieście Andújar, aż 44,5 stopnia.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news