FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Czekali na deszcz, a teraz go przeklinają. Zalane domy, samochody i drogi. Padać nie przestanie

To była istna ściana deszczu. Wystarczyło 15 minut, aby zalane zostały domy, samochody, posesje i drogi. Mieszkańcy, którzy czekali na życiodajną wodę podczas suszy, doczekali się podtopień i teraz liczą straty. Padać jednak nie przestanie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wtorek (24.05) rozpoczął sezon mokry w Polsce, który przyszedł akurat w momencie, kiedy coraz więcej gmin zaczęło ogłaszać restrykcje w zużywaniu wody z sieci miejskiej do podlewania ogródków i trawników, mycia samochodów i napełniania basenów.

Nie wszyscy, którzy wyczekiwali z utęsknieniem na deszcz są teraz zadowoleni. Potężne ulewy przetoczyły się nad południowo-zachodnimi i centralnymi regionami kraju. Podczas 30-minutowej burzy potrafiło spaść nawet 30 mm deszczu, czyli ponad połowa tego, co powinno przez cały maj.

Śledź deszcze i burze na żywo >>>

Efekt to liczne podtopienia zabudowań, posesji, samochodów i dróg, do których doszło m.in. w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego, Gostynia i Wołowa. Załamani mieszkańcy liczą straty. Nawalne deszcze suszy w żadnym razie nie ograniczą, a tylko doprowadzą do kolejnych szkód.

Potrzebne są nam opady o umiarkowanym natężeniu, wielogodzinne, które wolno, ale sukcesywnie będą zawadniać kolejne, coraz głębsze warstwy gleby. Tymczasem w najbliższych dniach padać będzie często i obficie. Znów możliwe są podtopienia.

W środę (25.05) mocno popada na południu i wschodzie, a w piątek (27.05) na północy. Sumy opadów mogą sięgać od 10 do 20 mm, a lokalnie nawet 30 mm. W perspektywie następnych 2 tygodni w większości regionów kraju spadnie ponad 50 mm deszczu, a na południu i wschodzie powyżej 100 mm.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news