FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tysiące ludzi poszkodowanych przez niewidzianą nigdy wcześniej serię burz pyłowych [WIDEO]

Ósma burza piaskowa w ciągu 1,5 miesiąca sparaliżowała kraje Bliskiego Wschodu. Tym razem jest tak rozległa, że można ją zobaczyć z kosmosu. W jej ramionach zniknął nawet najwyższy budynek na świecie. Zobacz nagrania.

Zdjęcie satelitarne burzy piaskowej nad Irakiem, Iranem, Kuwejtem, Arabią Saudyjską i Zatoką Perską w dniu 16 maja 2022 roku. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne burzy piaskowej nad Irakiem, Iranem, Kuwejtem, Arabią Saudyjską i Zatoką Perską w dniu 16 maja 2022 roku. Fot. NASA.

Z powodu największej od setek lat suszy kraje Bliskiego Wschodu nawiedzają w tym sezonie największe i zarazem najczęstsze burze piaskowe jak tylko sięgnąć pamięcią. Ta, która obecnie szaleje jest tak rozległa, że z pokładu Stacji Kosmicznej podziwiają ją astronauci.

Można też śledzić ją na zdjęciach satelitarnych południowo-zachodniej Azji. Chmura pustynnego pyłu rozciąga się na dystansie tysięcy kilometrów i najpierw sparaliżowała codzienne życie mieszkańców Iraku, a następnie Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej, zaś obecnie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W chmurze pyłu zniknęły drapacze chmur, w tym również ten największy na świecie, czyli Burdż Chalifa. Z powierzchni ziemi nie można było dostrzec tej okazałej budowli wysokiej na zawrotne 828 metrów.

Z powodu znacznie ograniczonej widoczności zamknięto porty lotnicze, a mieszkańcom zalecono pozostanie w domach oraz zamknięcie i uszczelnienie okien i drzwi. Wszystkim wychodzącym na zewnątrz wskazano noszenie maseczek przeciwpyłowych.

Na niewiele się to zdało, ponieważ do szpitalnych izb przyjęć zgłosiło się dotychczas tysiące pacjentów, którzy skarżą się na problemy z oddychaniem. Są to głównie alergicy i astmatycy.

Od początku kwietnia najwięcej burz piaskowych, bo aż osiem, nawiedziło Irak. Żółty i pomarańczowy pył pokrył dachy budynków, samochody, ulice i chodniki. Zamknięto szkoły, urzędy i niektóre zakłady pracy. Na drogach doszło do wielu wypadków.

Chociaż Bliski Wschód od zawsze stawiał czoła burzom piaskowym, to jednak w ostatnich latach stały się one znacznie częstsze i bardziej intensywne. Tendencja ta jest związana nie tylko z suszą, ale też z nadmiernym wykorzystywaniem wody w rzekach, budową kolejnych zapór wodnych, intensywnym wypasem i wylesianiem.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Al Jazzera.

Komentarze

prognoza polsat news