FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nadciągają najsilniejsze burze od początku roku. Będą ulewy, gradobicia i wichury

Długo nie nacieszymy się bardzo ciepłym powietrzem, ponieważ błyskawicznie nadciągną najsilniejsze burze od początku roku, a wraz z nimi ulewy, gradobicia i wichury, które mogą powodować szkody. Sprawdź prognozę.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Bardzo ciepłe, miejscami gorące, powietrze napłynie nad Polskę tylko na chwilę. Układ niskiego ciśnienia szybko przyniesie chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim załamanie pogody, które może przebiegać gwałtownie.

Już w środę (11.05) pierwszych burz spodziewamy się w północnych województwach. Nie będą one jeszcze silne, ale trzeba się liczyć, że miejscami może popadać intensywnie, niewykluczony jest też drobny grad i porywisty wiatr.

W czwartek (12.05) burze zdecydowanie się nasilą, ponieważ dojdzie do wymiany skrajnych mas powietrza, z gorącej na chłodną. Temperatura między północnymi a południowymi regionami kraju może się różnić nawet o 15 stopni.

Prognoza pogody na czwartek.

W pierwszej połowie dnia burze niepokoić będą mieszkańców zachodnich, północnych i centralnych regionów kraju, a po południu także wschodnich i południowych. Najbardziej gwałtowne zjawiska występować będą w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news