FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Rosja atakowana przez żywioły. Wybuchają wulkany, szaleją pożary i powodzie, masowo padają ryby

Klęski żywiołowe uwzięły się na Rosję, ku uciesze internautów, którzy twierdzą, że karma wraca za barbarzyński atak na Ukrainę. Coś w tym musi być, bo wybuchają kolejne wulkany, szaleją pożary i powodzie, a nawet masowo padają ryby.

Kataklizmy nękają Rosję. Fot. Twitter / @WeatherSarov1.
Kataklizmy nękają Rosję. Fot. Twitter / @WeatherSarov1.

Najpierw na Kurylach, a teraz również na Kamczatce doszło do erupcji wulkanu. Ze snu zbudził się wulkan Karymski, który wypuścił pióropusz popiołów i gazów. Szary pył opadł na pokrywającą półwysep pokrywę śnieżną, odciskając na niej wyraźny ślad.

Skutek erupcji jest widoczny na zdjęciach satelitarnych. Popioły są gnane wiatrem na południowy wschód nad wody Pacyfiku. Pojawiły się też fontanny lawy rozżarzonej do blisko tysiąca stopni. Ogłoszono alarm dla ruchu lotniczego między Ameryką Północną i wschodnią Azją.

Wulkany wybuchające jeden za drugim to nie jedyne kataklizmy nękające największy kraj świata. Wyjątkowo wcześnie wybuchły pożary lasów, które wymknęły się spod kontroli, niebezpiecznie zbliżając się do zabudowań i stwarzając zagrożenie dla ludności.

Wiele miejscowości, w tym Nowosybirsk, największe miasto Syberii, pogrążyło się w trującym, duszącym dymie. Eksperci są zdania, że ten sezon pożarowy może być najgorszy w historii i spowodować olbrzymie szkody materialne.

Tymczasem wiosenne roztopy, które nadeszły nadzwyczaj wcześnie za sprawą wyjątkowo wysokich temperatur, doprowadzają do powodzi na rzekach wciąż pokrytych lodem. Dochodzi do spiętrzenia kry, podniesienia się poziomu rzek i zalania obszarów nadrzecznych. Problem jest poważny.

Z kolei w jednym z jezior w obwodzie kurgańskim na Syberii doszło do masowego padania ryb. Zbiornik wyglądał jakby pokryty był lodem, jednak w rzeczywistości była to katastrofa ekologiczna. Miejscowi uznają to za bardzo zły znak.

Rosjanie zmagają się też ze skrajną pogodą. W południowej Syberii we znaki dają się wichury połączone z obfitymi opadami. Porywisty wiatr łamie tam drzewa, zrywa dachy i powoduje masowe przerwy w dostawach prądu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news