Nie tylko wojna ogranicza eksport zbóż i kukurydzy z Rosji i Ukrainy. Swoją cegiełkę do widma światowego głodu dokłada też pogoda, która popada w skrajności. Na zachodzie i południu Europy spustoszenie na polach uprawnych, w winnicach i sadach sieją przymrozki.
Nawet zimą, która okazała się bardzo łagodna, nie było tak dużych spadków temperatury. We Francji odnotowano największy mróz nie tylko od początku tego roku, ale miejscami w całej historii pomiarów dla kwietnia.
W najzimniejszych regionach termometry pokazywały nawet minus 10 stopni. W dodatku w zachodniej, środkowej i północnej części kraju spadł śnieg, którego również nie widziano zimą. Zjawił się on bardzo późno, kiedy uprawy na polach zaczęły się już rozwijać.
Według wstępnych danych straty w uprawach mogą sięgać nawet 50 procent, a to już bardzo poważne liczby, co więcej, już drugi rok z rzędu kwiecień przynosi przymrozki i pustoszy uprawy. Sytuacja stanie się bardzo niepokojąca w obliczu wojny na Ukrainie.
Una nit molt dura per tota la fruita de la plana de Lleida. Temperatures molt per devall de cero. Els sistemes antigelada han creat autentiques escultures de gel protegint les flors a l'interior, però la collita, per enèsima vegada està compromesa. La natura disposa. pic.twitter.com/CbViGYjFAO
— Lo Tractor Rosa (@lo_tractor_rosa) April 3, 2022
Ukraina i Rosja, największe spichlerze świata, zakazały eksportu zbóż i kukurydzy, odcinając od żywności miliony mieszkańców krajów Afryki, Ameryki Południowej i południowej Azji. Państwa, które przejęły ich rolę w eksporcie są z kolei nawiedzane przez późne przymrozki i śnieżyce.
Almendros en Dueñas (Palencia). Mínimas de -6,5° pic.twitter.com/L9Tg8ZW2Wz
— Ro Abril (@ro_abril) April 3, 2022
Według ONZ, taki zbieg różnych niekorzystnych czynników może doprowadzić do największej klęski głodu na świecie od dziesiątek lat. Już teraz pszenica na nowojorskiej giełdzie jest najdroższa od 20 lat, a to dopiero początek kłopotów.
Polska też może ucierpieć, ponieważ w kwietniu pogoda nie będzie sprzyjać. Po bardzo słonecznym i suchym marcu, kwiecień będzie bardzo mokry z dużymi wahaniami temperatury i wracającymi przymrozkami. Szkody powodują też późne opady śniegu. Ceny żywności nadal będą z tego powodu rosnąć.
Źródło: TwojaPogoda.pl