FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dramatyczne prognozy dla Ukrainy. Nadciąga 20-stopniowy mróz. Kryzys humanitarny pogłębi się

W nadchodzącym tygodniu Ukrainę czeka fala syberyjskich mrozów. Temperatura będzie spadać nocami i o porankach do nawet minus 20 stopni. Dojdzie do dramatycznego pogłębienia się kryzysu humanitarnego.

Zrujnowany przez ostrzał budynek mieszkalny w Irpieniu na Ukrainie. Fot. Twitter / Nexta.
Zrujnowany przez ostrzał budynek mieszkalny w Irpieniu na Ukrainie. Fot. Twitter / Nexta.

Dotychczas pogoda wyjątkowo sprzyjała Ukraińcom, walecznie broniącym się przed inwazją Rosji. Od początku wojny było nadzwyczaj ciepło, a śniegi roztopiły się znacznie wcześniej niż zazwyczaj. Z powodu roztopów i grząskiej ziemi czołgi lądowały w rowach.

Jednak ostatnie dni przyniosły opady śniegu, pogarszając kryzys humanitarny. Temperatura zaczęła się obniżać, a najgorsze ma dopiero nadejść. Potężne rosyjskie wyże zaczęły sprowadzać lodowate powietrze znad środkowej i północnej Syberii.

Z każdym dniem mróz będzie coraz większy. Jego apogeum spodziewane jest w drugiej połowie tygodnia. Wówczas na wschodnich i północno-wschodnich krańcach Ukrainy, gdzie sytuacja wojenna jest najtrudniejsza, temperatura nocami i o porankach będzie spadać nawet do minus 20 stopni.

Nawet na zwykle łagodnym klimatycznie południu kraju należy się liczyć z 10-stopniowym mrozem. Początkowo skrajnie niskiej temperaturze będą towarzyszyć opady śniegu. Między środą a piątkiem (9-11.03) dojdzie jeszcze jeden czynnik, a mianowicie porywisty wiatr do 50 km/h.

Będzie on skutecznie obniżać temperaturę odczuwalną nawet o ponad 5 stopni w porównaniu ze wskazaniami termometrów. Tymczasem w wielu miejscowościach w wyniku ostrzału rakietowego nie ma prądu, wody i ogrzewania. Atakowana ludność marznie we własnych domach, schronach, na dworcach i stacjach metra.

Średnie temperatury powietrza będą nawet o 10 stopni niższe od tych zwykle notowanych o tej porze roku. Na większe ocieplenie i powrót roztopów trzeba będzie poczekać niemal do połowy marca. Do tego czasu kryzys może osiągnąć dramatyczne rozmiary.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news