FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Katar, łzawiące oczy? Od wyjątkowo wczesnego pylenia leszczyny i olszy rozpoczął się koszmar alergików

Brak prawdziwej zimy skutkuje wyjątkowo wczesnym apogeum pylenia leszczyny i olszy, których alergeny mają duże znaczenie kliniczne. Dlatego uczuleniowcy powinni się mieć na baczności. Sprawdź prognozę dla alergików.

Leszczyna i olcha w szczycie pylenia. Fot. TwojaPogoda.pl
Leszczyna i olcha w szczycie pylenia. Fot. TwojaPogoda.pl

Leszczyna jest każdego roku pierwszą rośliną, która rozpoczyna pylenie i dzieje się to najczęściej na przełomie stycznia i lutego. Tym razem pierwsze pyłki w powietrzu pojawiły się znacznie wcześniej, a właśnie teraz sezon osiąga swe apogeum.

Zaraz za leszczyną zaczęła pylić również olsza, która ma duże znaczenie kliniczne, co oznacza, że spora część alergików w naszym kraju jest uczulona na pyłki tej rośliny, nawet o tym nie wiedząc. Dowiadują się o tym całkiem przypadkiem, np. podczas spaceru po parku.

Wystarczy przejść w pobliżu olszy lub leszczyny, aby unoszące się w powietrzu alergeny zaczęły nas uczulać. Objawy to nagłe pieczenie oczu i katar. To może oznaczać, że jesteśmy uczuleni na jedną z tych roślin lub na obie, ponieważ alergen olszy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny.

Leszczyna i olcha w szczycie pylenia. Fot. TwojaPogoda.pl

Pyleniem leszczyny i olszy corocznie rozpoczyna się okres trudny dla alergików. Przez następnych prawie 10 miesięcy będą musieli oni uważać na unoszące się w powietrzu alergeny, na które są najbardziej uczuleni, a przy tym przyjmować leki i odczuwać nieprzyjemne dolegliwości.

W Polsce z roku na rok przybywa alergików, co oznacza, że informacje o pyleniu roślin przydają się coraz większej rzeszy naszego społeczeństwa. Warto też dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Kwiatostan leszczyny to podłużne bazie w kolorze żółtym. Leszczyna znana jest nam chociażby z tego, że dostarcza orzechów laskowych. Pyłki leszczyny są najczęściej pierwszym źródłem pyłku dla pszczół, które zaczynają się pojawiać wraz z rozpoczęciem pylenia tej rośliny.

W najbliższym czasie pyłki roznosić się będą na większą skalę na południu kraju, ponieważ zwłaszcza leszczyna jest wiatropylna, a prędkość wiatru będzie tam największa.

Alergicy nie powinni więc wybierać się do parku. Oczyścić powietrze z alergenów mogą opady, które jednak szybko się nie pojawią, bo dopiero w drugiej połowie tygodnia, w dodatku będą bardzo słabe i jedynie lokalne. Nie zdołają więc usunąć pyłku.

Jeszcze jedna ważna wiadomość dla alergików, ponieważ pojawiły się już pierwsze, póki co pojedyncze, pyłki wierzby i topoli. W marcu dołączą do nich również alergeny brzozy. Aktualne pylenie uczulających roślin zarówno godzinowe, jak i 16-dniowe, można śledzić na bieżąco w naszej prognozie dla alergików... Sprawdź prognozę >>>

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news