FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na horyzoncie czai się kolejna potężna wichura. Wiatr znów może dochodzić do 130 km/h

Porywisty wiatr nie pozwoli nam na dłużej od siebie odpocząć. Dzień w dzień będzie porywisty, chociaż nie powinien już powodować szkód. Niestety, na horyzoncie czai się kolejna potężna wichura z wiatrem dochodzącym do 130 km/h. Kiedy dotrze?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Z każdym kolejnym dniem prędkość wiatru będzie się zmniejszać, jednak przynajmniej do środy (9.02) włącznie porywy osiągać będą 40-50 km/h, a więc nadal będzie bardzo wietrznie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy obawiać się, że wiatr spowoduje szkody.

Czwartek (10.02) w skali krajowej będzie najmniej wietrznym dniem w tym tygodniu, a na południu kraju taka będzie również sobota (12.02). W pozostałe dni wiać będzie mocno i nieprzyjemnie.

Szczególnie mocno powieje w piątek (11.02). Z powodu wędrówki płytkiego niżu wtórnego musimy się liczyć z porywami do 60-70 km/h, a lokalnie do 80 km/h. Będzie obficie padać, niewykluczone są też burze.

Za tydzień potężna wichura

Na horyzoncie widoczna jest jednak kolejna potężna wichura. Prognozy wskazują na nią 16-18 lutego, czyli w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Jej siła byłaby porównywalna z wichurą Nadia, a więc na nizinach porywy wiatru mogłyby dochodzić do 130 km/h.

Najczarniejszy scenariusz pogodowy na 16-17 lutego 2022 roku. Porywy do 90-100 km/h w większości regionów, a miejscami do niemal 130 km/h. Fot. Wxcharts.com

Jak pamiętamy, podczas Nadii notowaliśmy 90-100 km/h, a miejscami powyżej. Najmocniej wiało nad morzem, do 125 km/h, a na Śnieżce do niemal 200 km/h. Na zachodnim Pomorzu tak silnego wiatru nie było od 20 lat.

Tysiące mieszkańców nawet 5 dni po wichurze było pozbawionych prądu. W sumie w szczycie awarii energia elektryczna przestała płynąć do blisko 700 tysięcy odbiorców. Strażacy interweniowali prawie 20 tysięcy razy, najwięcej od lat. Zginęła 1 osoba, a 12 zostało rannych.

Pozostaje mieć nadzieję, że prognozy się mylą i wichury nie będzie. Niestety, obecnie panująca i nasilająca się cyrkulacja atlantycka sprawia, że nadal będzie bardzo wietrznie, a co jakiś czas musimy się liczyć z powrotem niszczycielskich wichur.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news