FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Dwie olbrzymie czarne plamy na Słońcu. W nocy niebo nad Polską może rozświetlić zorza polarna

Na powierzchni Słońca dzieje się. Z olbrzymiego kompleksu plam wyrzucona została plazma, która pędzi w kierunku Ziemi i w nocy ze środy na czwartek może przynieść zorzę polarną, niewykluczone, że również nad Polską.

Kompleks 2936 na powierzchni Słońca, który wyemitował wiatr słoneczny w kierunku Ziemi. Fot. SolarHam.com / NASA.
Kompleks 2936 na powierzchni Słońca, który wyemitował wiatr słoneczny w kierunku Ziemi. Fot. SolarHam.com / NASA.

Aktywność słoneczna systematycznie zwiększa się, czego efektem jest coraz większa ilość czarnych plam obserwowanych na powierzchni najbliższej nam gwiazdy. Jeden z takich kompleksów, oznaczonych numerem 2936, znajduje się naprzeciw Ziemi.

Doszło w nim do długotrwałego rozbłysku klasy M1.1, a to oznacza, że w stronę naszej planety pędzi wiatr słoneczny pełen naładowanych cząstek. Plazma zgodnie z prognozami NASA, zacznie wnikać do ziemskich biegunów magnetycznych w nocy ze środy na czwartek (2/3.02).

Tak wygląda teraz powierzchnia Słońca. Ciemne plamy to obszary aktywne. Wiatr słoneczny dociera do Ziemi z kompleksu 2936. Fot. SolarHam.com / NASA.

Przewiduje się, że burza geomagnetyczna osiągnie kategorię G2 (Kp=6), więc zorza polarna powinna być widoczna w południowej Skandynawii. Jednak prognozowanie pogody kosmicznej wciąż raczkuje, więc nie można wykluczyć, że burza w wysokich warstwach atmosfery nas zaskoczy.

Wystarczy, aby była o kategorię wyższa, a zorzę zobaczymy także nad Polską, zwłaszcza w północnych województwach. Warto więc trzymać rękę na pulsie i na bieżąco śledzić parametry wiatru słonecznego. Przy sprzyjających warunkach uda się nam ponownie uwiecznić piękną zorzę.

Obiektyw należy skierować na niebo północne, wyłącznie w miejscu oddalonym od źródeł światła. Zorza to kapryśne zjawisko, potrafi się pojawić dosłownie na chwilę, dlatego trzeba zachować cierpliwość i nie tracić nadziei.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news