Czy samoloty są odporne na uderzenia piorunów? Szacuje się, że każdy samolot przynajmniej raz w roku jest uderzany przez piorun. Do kolejnego takiego zdarzenia doszło w czwartek (20.01) o świcie.
Startujący z warszawskiego Okęcia samolot Boeing 787-8 Dreamliner należący do LOT-u, którego celem była Dominikana, musiał 24 minuty później awaryjnie lądować, po tym, gdy nad okolicami Kutna w woj. łódzkim uderzył w niego piorun. Pasażerowie już żegnali się z życiem, ale na szczęście nikomu nic się nie stało.
Pilot pomimo tego, że nie doszło do żadnych widocznych usterek, postanowił dla pewności wylądować i skierować maszynę do drobiazgowego przeglądu. Pasażerowie nie polecieli o czasie na wymarzone wakacje na Karaibach, ale wszystko to dla ich bezpieczeństwa.
Samolot to swoista klatka Faraday'a, po której zewnętrznej części, a więc poszyciu, energia pioruna spływa i się rozładowuje, nie wnikając do wnętrza maszyny. Pasażerowie mogli jedynie usłyszeć krótki huk, podobny do wystrzału z pistoletu. Przykładowe uderzenie pioruna w samolot możecie zobaczyć poniżej.
Jednak olbrzymia energia w postaci pioruna mogła spowodować uszkodzenia niezwykle czułej elektroniki, dlatego piloci woleli dmuchać na zimne i wrócić na lotnisko, aby upewnić się, czy wszystko jest w należytym porządku. W powietrzu nie ma miejsca na awarie.
Burza, które przechodziły o świcie były zjawiskiem lokalnym, ograniczonym dosłownie jedynie do poszczególnych miejscowości Tzw. samotna burza jest niecodziennym fenomenem. Jednak w ciągu dnia burz przybyło, ale miały one już postać burz śnieżnych.
Me cago ahí mismo !!! 😳 @samupinon @aviacionhr_info @avachemtrail @DarioAPerezP pic.twitter.com/8Wi0QGX9eH
— Juan (@juampyro) March 20, 2021
Przeszły nad zachodnimi, południowymi i centralnymi regionami kraju. Każda burza jest potencjalnie niebezpieczna dla osób przebywających na otwartej przestrzeni, dlatego pod żadnym pozorem nie można jej ignorować, nawet zimą, gdy zdarzają się one bardzo rzadko.
Źródło: TwojaPogoda.pl / PLL LOT.