FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Alarm pogodowy! Nad Polską szaleje wichura. Możliwe burze, ulewy i śnieżyce. Sprawdź prognozę

W poniedziałek z północy na południe kraju wędruje wichura, która łamie drzewa, zrywa dachy oraz uszkadza sieć energetyczną i samochody. Porywy wiatru dochodzą do 90-100 km/h. Deszcz przechodzi w śnieg, a niebo przecinają błyskawice. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia.

Poniedziałek (17.01) przynosi nam jedną z największych nawałnic ostatnich lat. Jej apogeum nastąpiło w północnych województwach o poranku, w głębi kraju przed południem i w południe, a w dzielnicach południowych ma miejsce w godzinach popołudniowych.

Śledź na żywo wichurę, burze i opady >>>

Najpierw spodziewamy się wzmagającego się wiatru, który w porywach do 70-80 km/h, a lokalnie do 90-100 km/h, osiągnie podczas przechodzenia linii szkwałowej. Wówczas spadnie obfity deszcz, miejscami z gradem, który może przechodzić w deszcz ze śniegiem, krupę śnieżną i śnieg. Temperatura w kilka minut spadnie o 5 stopni.

W niektórych regionach opadom i porywistemu wiatrowi mogą towarzyszyć burze, podczas których padać będzie deszcz, ale również wyłącznie śnieg, a to oznacza tzw. burze śnieżne, bardzo rzadkie zjawisko, które może powodować paraliż na drogach.

Po ustąpieniu opadów i rozpogodzeniu się nieba, prędkość wiatru zacznie stopniowo słabnąć, a temperatura obniżać się. Całkowite uspokojenie się pogody nastąpi jednak dopiero w godzinach wieczornych.

Do tego czasu wichura może miejscami łamać gałęzie, uszkadzać dachy na zabudowaniach i zrywać linie energetyczne. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym z powodu zatarasowania dróg przez konary i uszkodzenia trakcji, a także przerwy w dostawach prądu.

Przebywanie pod drzewami, w pobliżu słupów i przewodów energetycznych oraz wszelkich nienależycie przymocowanych przedmiotów, które może porwać wiatr, stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.

Prognoza pogody na poniedziałek.

W nocy z poniedziałku na wtorek (17/18.01) po opadach deszczu zalegająca na powierzchni ziemi, w tym drogach i chodnikach, warstwa deszczówki będzie zamarzać i tworzyć oblodzenie. Będzie bardzo ślisko. Uprzedzamy kierowców i pieszych, że nie trudno będzie o wypadek.

We wtorek poprawa pogody

We wtorek (18.01) pogoda poprawi się, ponieważ na większym obszarze kraju niebo przejaśni się i rozpogodzi. Jedynie miejscami, zwłaszcza na wschodzie, może słabo i przelotnie padać deszcz ze śniegiem i śnieg. Utworzyć się może pokrywa śnieżna o grubości 1-3 cm.

Prognoza pogody na wtorek.

Temperatura będzie bardzo niska, w najcieplejszym momencie dnia od 0 stopni na południu i północnym wschodzie do 4 stopni na północnym zachodzie. Północno-zachodni wiatr będzie umiarkowany i silny, w porywach do 40-50 km/h.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news