FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Uwaga! W piątek wiatr może przekraczać 100 km/h. Sprawdź, gdzie powieje najmocniej [MAPA]

W piątek spodziewamy się bardzo silnego wiatru, który miejscami może przekraczać w porywach 100 km/h, a przy tym łamać gałęzie, uszkadzać dachy i zrywać linie energetyczne. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia.

Rozpoczęła się odwilż i wróciły deszcze, a wraz z nimi ciśnienie zaczęło szybko spadać, zaś wiatr gwałtownie się nasila. Śnieg całkowicie się roztopi, a termometry pokażą miejscami niemal 10 stopni ciepła.

Różnica ciśnienia między niżem znad Oceanu Arktycznego a wyżem znad Kanału La Manche zwiększa się, a to przyspiesza przepływ powietrza i zwiększa prędkość zachodniego wiatru.

Śledź prędkość wiatru i deszcz na żywo >>>

W piątek (14.01) o poranku podmuchy mogą osiągać przeważnie 50-70 km/h, a na północy, wschodzie i w centrum do 80-90 km/h, zaś nad morzem do 100-120 km/h.

Szczególnie niebezpiecznie będzie wzdłuż wschodniego wybrzeża, a także na całym Pomorzu Gdańskim. Tam szkody poczynione przez wichurę mogą być największe, ponieważ porywy wiatru mogą przekraczać 100 km/h. Uprzedzamy m.in. mieszkańców Trójmiasta.

W ciągu dnia porywy wiatru wciąż mogą osiągać 50-70 km/h, a na północy, wschodzie i w centrum do 80-90 km/h. Dopiero późnym popołudniem prędkość wiatru zacznie się zmniejszać, najpóźniej w województwach wschodnich, gdzie groźnie będzie aż do wieczora.

Prognoza pogody na piątek.

W międzyczasie zalegająca miejscami pokrywa śnieżna zacznie się szybko roztapiać, a termometry pokażą nawet do niemal 10 stopni. Meteopaci będą narzekać na szybko obniżające się ciśnienie, opady i silny wiatr, które mogą się objawiać różnorodnymi bólami, znużeniem i utratą koncentracji.

Wichura może łamać gałęzie, uszkadzać dachy na zabudowaniach i zrywać linie energetyczne. Możliwe są tym samym utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym oraz przerwy w dostawach prądu. Warto zostać w domu, a jeśli będzie to niemożliwe, zachować szczególną ostrożność.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news