FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Medikan Diomedes uderzył w Grecję. Po ulewach i wichurach wybrzeża przypominają pobojowisko [ZDJĘCIA]

Śródziemnomorski cyklon subtropikalny imieniem Diomedes uderzył w Grecję, gdzie przyniósł potężne ulewy, wichury i sztorm. Wybrzeża popularnych wśród turystów wysp zmieniły się w istne pobojowisko. Zobacz zdjęcia i wideo.

Krajobraz po medikanie Diomedos w Grecji. Fot. Twitter / @meteogr.
Krajobraz po medikanie Diomedos w Grecji. Fot. Twitter / @meteogr.

Niezwykle rzadkie zjawisko narodziło się nad wciąż ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Namiastka tropikalnego cyklonu przyniosła potężne ulewy w Grecji, a teraz zmierza w kierunku Turcji, Cypru i krajów Bliskiego Wschodu.

Kłębowisko chmur burzowych nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego, wirujące spiralnie, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, w kierunku centralnej części formacji, przybrało kształt do złudzenia przypominający cyklon tropikalny, z charakterystycznym dobrze zarysowanym okiem.

Fenomen ten nazywany jest z angielskiego „medicane” (medi - od Mediterranean Sea, czyli Morze Śródziemne, cane - drugi człon angielskiego określenia „hurricane”, czyli huraganu) i oznacza formację cykloniczną, która wykazuje właściwości tropikalnego sztormu lub tropikalnego huraganu.

Medikan, który otrzymał imię Diomedes, nie tylko wielokrotnie zwiększył swoje rozmiary, lecz również pogłębił się, przez co przyniósł sztorm u wybrzeży greckich wysp oraz porywisty wiatr i ulewy. W ciągu zaledwie 16 godzin spadło aż 350 mm deszczu.

Fale sztormowe wdzierały się na wybrzeża powodują szkody materialne w infrastrukturze plaż i portów. Nadmorskie deptaki zostały podtopione i zanieczyszczone morską pianą, glonami i najróżniejszymi szczątkami.

Pod wodą znalazły się liczne zabudowania, z których ewakuowano mieszkańców. Tymczasem w górach spadło mnóstwo śniegu. Niektóre wyżej położone miejscowości zostały odcięte od świata z powodu nieprzejezdnych dróg.

Obecnie medikan Diomedes przemieszcza się na wschód, a to oznacza, że przynosić będzie obfite deszcze i porywisty wiatr najpierw w Turcji i na Cyprze, a następnie także w krajach wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news