FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Chcecie uciec przed zimą do ciepłych krajów? Oto miejsca, gdzie warto pojechać i te, które najlepiej omijać

Dni są bardzo krótkie, temperatury coraz niższe, a najzimniejszy okres w całym roku zbliża się nieubłaganie. Niektórzy z nas chcą uciec na ferie do ciepłych krajów. Jednak gdzie wyjechać, żeby nie trafić na chłody i porę deszczową?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Każda pora roku jest dobra na to, aby udać się na wojaże nie tylko po Europie, ale również po całym świecie. Ze względu na to, że pogoda w różnych zakątkach planety ma najróżniejsze oblicza i czasem może nas zaskoczyć, zdecydowaliśmy się przybliżyć warunki pogodowe panujące tam, gdzie Polacy jeżdżą najchętniej.

Zdarza się, że biura podróży oferują super niskie ceny na podróże w egzotyczne kraje. Chociaż wydaje się, że wszystko jest w porządku, to jednak najczęściej niskie ceny to efekt aury tam panującej.

Te miejsca lepiej omijajcie z daleka

Karaiby, jeden z najpopularniejszych kierunków, jeszcze przed miesiącem był bardzo niebezpieczny ze względu na porę deszczową, która często przynosi tropikalne cyklony. Jednak obecnie deszcze już ustępują miejsca pięknej pogodzie.

Może się jeszcze zdarzyć, że zagrzmi, ale dominować będzie słoneczko i ponad 30 stopni w cieniu. Jednak jeśli czekacie na naprawdę dobrą pogodę, bez najmniejszego zagrożenia opadami, to na Kubę, Dominikanę, Bahamy czy Jamajkę, jedźcie pomiędzy styczniem a majem. 

Tymczasem w równie popularnym kierunku, którym jest Tajlandia, wciąż jeszcze trwa pora mokra, która zakończy się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Obecnie dni słoneczne przeplatają się z burzowymi. Opady bywają bardzo obfite i często prowadzą do podtopień.

Nic więc dziwnego, że ceny są dość niskie, a turyści, którzy się zdecydowali przesiadują przynajmniej część urlopu w hotelowym pokoju czekając na zmianę pogody, która szybko nie następuje. Zanim wybierzecie się do Tajlandii, sprawdźcie prognozę pogody, aby nie być zaskoczonym.

Warunki dla nieprzyzwyczajonych turystów są nieznośne, gdyż oprócz burz temperatura przy maksymalnej wilgotności powietrza sięga 31 stopni i nawet nocą nie spada poniżej 26 stopni. Dla Polaków to iście szklarniowe klimaty.

W popularnych kurortach takich jak Phuket, Zatoka Phangnga czy Ciang Maj najlepiej wypoczywać między styczniem a marcem. Spada wówczas nawet 5-krotnie mniej deszczu niż w każdym z miesięcy pory mokrej, a więc między kwietniem a listopadem.

Nienajlepsza pogoda panuje też w sąsiedniej Malezji, zwłaszcza w stolicy tego kraju. Od października spotkać nas tam może niemal wyłącznie deszcz. Z tego powodu Malezję lepiej omijać, chyba, że chcemy ugrzęznąć w odciętym od świata regionie. Spróbujcie się tam wybrać dopiero podczas ferii zimowych.

Gdzie naprawdę warto pojechać?

Są jednak miejsca na świecie, które warto odwiedzić, bo aura będzie nam jak najbardziej sprzyjać. Wcale nie musimy wybierać się daleko. Wystarczy tylko polecieć na oklepane, ale zawsze zachwycające Wyspy Kanaryjskie.

Choć zimą jest tam znacznie bardziej deszczowo, niż w środku lata, to jednak liczba dni pogodnych i suchych jest nieporównywalnie większa do tej, na którą możemy liczyć u nas. Właśnie teraz pogoda jest najprzyjemniejsza, ponieważ nie ma męczących upałów. Temperatura nocami spada do 15-20 stopni, a po południu rośnie do 20-25 stopni. Gdy niebo jest bezchmurne, udany wypoczynek jest gwarantowany.

Z tych odleglejszych zakątków naszej planety zdecydowanie najlepszym miejscem na zimowanie jest Republika Południowej Afryki, gdzie warto pojechać do marca.

Kolejnym krajem jest Meksyk, gdzie właśnie skończyła się pora mokra. Cyklony tropikalne nie będą już dla nas zagrożeniem. Możemy także skorzystać z uroków północno-wschodniej Brazylii, wschodnich Chin, północnych Indii i Australii, gdzie panuje pora sucha, temperatury są wysokie, ale nie przekraczają bezpiecznej bariery.

Polecane przez nas kierunki na ferie zimowe to przede wszystkim kraje położone na półkuli południowej. Gdy u nas rozpoczyna się astronomiczna zima, tam kończy się wiosna i zaczyna lato.

W trakcie planowania wypoczynku pamiętajcie, aby sprawdzać nie tylko tabele klimatyczne, ale również prognozy długoterminowe, ponieważ faktycznie panująca aura może często diametralnie różnić od tego, co jest klimatyczną normą.

Nie zapomnijcie też sprawdzić ostatnich wiadomości z miejsca swojego planowanego wypoczynku, aby nie zaskoczyły Was tak niebezpieczne zjawiska, jak chociażby podtopienia czy też szkody po ustępującym cyklonie tropikalnym. Jeśli weźmiecie sobie nasze rady do serca, to każdy urlop w porze zimowej będzie udany.

Źródło: TwojaPogoda.pl / WMO.

prognoza polsat news