FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Zagadka rozwiązana. Wiemy, czym była biała kropka, która pojawiła się o poranku w sercu Polski [ZDJĘCIA]

Na porannym zdjęciu satelitarnym w centralnej części naszego kraju pojawiła się biała kropka. Spróbowaliśmy rozwiązać jej zagadkę. Skąd się wzięła i czym była? Zobacz i przeczytaj.

Zdjęcie satelitarne wyziewów z Elektrowni Bełchatów. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne wyziewów z Elektrowni Bełchatów. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

We wtorek (11.01) na porannym zdjęciu satelitarnym Polski sporo się działo. Wschodnie i częściowo południowe regiony kraju były przysłonięte przez niskie chmury warstwowe. Jednak w zachodnich i centralnych województwach niebo było wolne od chmur.

Dzięki temu mogliśmy podejrzeć, co działo się na powierzchni ziemi. W pasie od Wielkopolski przez Kujawy po Pomorze wciąż zalegała pokrywa śnieżna. Zaciekawiła nas jednak biała kropka zlokalizowana w sercu naszego kraju. Czym ona była?

To oczywiście para wodna wydobywająca się z chłodni kominowych należących do Elektrowni Bełchatów. O poranku temperatura na wysokości 2 metrów spadła poniżej minus 10 stopni. To oznacza, że para wodna resublimowała, czyli zmieniła stan skupienia z gazowego w stały, z pominięciem stanu ciekłego.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 11 stycznia 2022 roku o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Powstały płatki śniegu, które mogły opaść w niewielkich ilościach na okolicznych obszarach. W przeszłości zdarzało się, że przy bardzo niskich temperaturach w wąskim pasie na miejscowości położone do nawet kilkunastu kilometrów od elektrowni prószył śnieg, zabielając krajobrazy.

Podobny efekt był widoczny również w przypadku Elektrowni Kozienice. Gdy temperatura jest dodatnia para wodna ulega skropleniu i wówczas powstają miniaturowe kropelki wody, które tworzą chmury, z czasem wyparowujące.

Elektrownia Bełchatów jest obecnie największym emitentem pary wodnej i zarazem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. Tylko w 2020 roku z jej powodu do ziemskiej atmosfery trafiło 30 milionów ton metrycznych CO2.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news