FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Władza w ręce potężnych wyżów. Coraz większy mróz i gwałtownie rosnące ciśnienie

Rozpoczynający się tydzień przyniesie nam zmiany w pogodzie. Władzę w Europie przejmują potężne wyże, a to oznacza bardzo wysokie ciśnienie, nasilający się mróz i kiepskie samopoczucie meteopatów. Sprawdź szczegółową prognozę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W poniedziałek (10.01) ciśnienie w całym kraju gwałtownie rośnie. To skutek rozrastania się wyżów nad północną i zachodnią częścią Europy. W ciągu zaledwie 48 godzin barometry będą pokazywać ciśnienie wyższe o nawet ponad 30 hPa.

W całym kraju odnotujemy przeważnie do 1035 hPa, a miejscami nawet do 1037 hPa. Szybki wzrost ciśnienia oznacza oczywiście kiepskie samopoczucie u osób szczególnie wrażliwych na zmiany aury. Mogą się one skarżyć na ból głowy, łamanie w kościach, senność i rozkojarzenie.

Jednocześnie zacznie spływać coraz mroźniejsze powietrze, które już nie tylko we wschodniej połowie kraju, ale na przeważającym obszarze przyniesie nam całodobowy mróz. Najzimniej będzie nocami i o porankach.

Prognoza pogody na środę.

Temperatura spadać będzie do około minus 10 stopni, zaś miejscami, zwłaszcza na wschodzie i północy, a także w górach, do minus 15 stopni. W pełni dnia mróz zelżeje, ale na wschodzie może nie być cieplej niż minus 5 stopni.

Jest i dobra wiadomość, ponieważ obecność wyżu oznacza większą szansę na przejaśnienia i rozpogodzenia. Miejscami więc możemy liczyć na bezchmurne, błękitne niebo i sporą dawkę promieni słonecznych, które są nam w styczniu bardzo potrzebne.

Prognoza pogody na piątek.

Jednak im będzie pogodniej, tym również mroźniej. W miejscach, gdzie większa część nocy minie pod znakiem rozpogodzeń, należy się liczyć z większym spadkiem temperatury. W ciągu dnia będzie odwrotnie, bo słońce będzie ogrzewać naszą odzież i podnosić temperaturę odczuwalną.

Kolejne zmiany w pogodzie czekają nas w czwartek (13.01), kiedy rozpocznie się odwilż. Spodziewamy się wtedy roztapiania się zalegających od dłuższego czasu niewielkich ilości śniegu, a także opadów różnego rodzaju i porywistego wiatru. Póki co nadejścia surowej zimy nie będzie.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news