FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

„Jest jak wielka śnieżynka”. Satelita uwiecznił Polskę pod śniegiem. Zdjęcia robią wrażenie

Niebo wreszcie rozpogodziło się jednocześnie w niemal wszystkich regionach naszego kraju, dzięki czemu możemy zobaczyć na zdjęciach satelitarnych, gdzie leży pokrywa śnieżna, a które obszary są od niej zupełnie wolne.

Zdjęcie satelitarne ośnieżonej Polski w dniu 25 grudnia 2021 roku. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne ośnieżonej Polski w dniu 25 grudnia 2021 roku. Fot. NASA.

Nad południowo-wschodnią Polską panuje wyż, dzięki któremu niebo rozpogodziło się. Satelita meteorologiczny może wreszcie podejrzeć zabielone krajobrazy w większości regionów naszego kraju, które panują tam od kilkudziesięciu godzin.

Na wczorajszym (25.12) zdjęciu chmury przysłaniają południowe województwa oraz wschodnie Pomorze. Na dzisiejszym (26.12) nadal chmury przysłaniają południe kraju, ale również wschodnie Pomorze, Mazowsze oraz północne Mazury i Suwalszczyznę.

Na obszarach nizinnych najwięcej śniegu leży w dalszym ciągu na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, powyżej 15 cm. Najbardziej śnieżnym miastem wojewódzkim pozostaje Gdańsk, gdzie pokrywa białego puchu ma 17 cm grubości.

Zdjęcie satelitarne ośnieżonej Polski w dniu 25 grudnia 2021 roku. Fot. NASA.

Na pozostałym obszarze kraju śniegu przeważnie jest poniżej 5 cm, ale z wyjątkami. W Rzeszowie leży 10 cm śniegu, a w Gorzowie 7 cm. Dosłownie śladowe ilości puchu leżą jeszcze na Śląsku i miejscami w Małopolsce.

Najbardziej śnieżne pozostają tradycyjnie góry. W Sudetach pokrywa śnieżna dochodzi do pół metra, a w Tatrach przekracza metr. Jeśli brać pod uwagę stacje pomiarowe IMGW, to najwięcej śniegu notuje się w Dolinie Pięciu Stawów, do 125 cm.

Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana również na małym obszarze. Im bliżej centrów miast, tym śniegu jest mniej, bo betonowa zabudowa nagrzewa się znacznie szybciej od gołej ziemi, dzięki czemu śnieg się szybciej roztapia.

Zdjęcie satelitarne ośnieżonej Polski w dniu 26 grudnia 2021 roku. Fot. Sat24.com / Eumetsat.

Na przedmieściach śniegu jest więcej, szczególnie tam, gdzie nie ma roślinności lub gdzie teren przez cały dzień pozostaje w cieniu, czyli np. w lasach. Na zdjęciu satelitarnym ciemniejsze plamy to właśnie lasy.

Od wtorku (28.12) śnieg zacznie się błyskawicznie roztapiać, ponieważ nadejdzie kolejna silna odwilż, tym razem trwała. Termometry pokazywać będą miejscami nawet kilkanaście stopni. Pamiętajmy, że nie tylko temperatura powietrza ma wpływ na to, jak szybko znika śnieg, lecz przede wszystkim stopień zamarznięcia gruntu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news