FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na najmroźniejszym kontynencie Słońce zniknęło na kilka minut. Zapadły egipskie ciemności [WIDEO]

Dwa tygodnie po zaćmieniu Księżyca doszło do kolejnego zaćmienia, tym razem Słońca. Nasza dzienna gwiazda na kilka minut całkowicie zniknęła z nieba nad lodami Antarktydy. Zapadły egipskie ciemności podczas dnia polarnego. Zobacz nagranie.

Całkowite zaćmienie Słońca widoczne na Antarktydzie. Fot. YouTube / NASA.
Całkowite zaćmienie Słońca widoczne na Antarktydzie. Fot. YouTube / NASA.

Jedyne w tym roku całkowite zaćmienie Słońca, do którego doszło w sobotę (4.12) było zarezerwowane tylko dla nielicznych, głównie naukowców, bogaczy i pingwinów, ponieważ doszło do niego na trudno dostępnym obszarze Antarktydy.

Mimo to mogliśmy śledzić na żywo transmisję realizowaną przez zespół naukowy, który pod egidą NASA wybrał się na Lodowiec Union w górach Ellswortha. Na zaledwie 2 minuty Słońce zostało całkowicie przysłonięte przez Księżyc.

Mimo, że panuje tam dzień polarny, który potrwa kilka miesięcy, to jednak na chwilę zapadły egipskie ciemności. Naukowcy za pomocą przyrządów dokonywali najróżniejszych obserwacji słonecznej korony, które możliwe są tylko podczas pełnego zaćmienia.

Faza częściowa widowiska była widoczna na najbardziej wysuniętych na południe regionach Australii, Nowej Zelandii, Argentyny i Republiki Południowej Afryki. Do kolejnego zaćmienia dojdzie 30 kwietnia przyszłego roku, jednak my zobaczymy dopiero te z 25 października.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

prognoza polsat news