FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak wyglądało zaćmienie Księżyca, którego w Polsce nie można było zobaczyć [ZDJĘCIA]

W piątek w pierwszej połowie dnia doszło do wyjątkowego zaćmienia Księżyca, które trwało ponad 6 godzin, a więc najdłużej od blisko 600 lat. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z chwili, gdy Srebrny Glob przybrał krwistą barwę.

Koleje fazy zaćmienia Księżyca. Fot. Pixabay.
Koleje fazy zaćmienia Księżyca. Fot. Pixabay.

W piątek (19.11) rano i przed południem Księżyc w pełni znalazł się w cieniu Ziemi, tym samym wywołując częściowe zaćmienie, które potrwało 6 godzin i 1 minutę, przez co było najdłuższym na przestrzeni tysiąca lat i pierwszym takim od 18 lutego 1440 roku, a więc od czasów średniowiecza.

Niestety, tego spektakularnego zjawiska w Polsce nie mogliśmy zobaczyć, ponieważ doszło do niego w czasie, gdy Księżyc zaszedł już za horyzont. Jakby tego było mało, to jeszcze było pochmurno i deszczowo.

Cały spektakl zobaczyli natomiast mieszkańcy Ameryki Północnej, Arktyki, północnej i wschodniej Syberii oraz wysp Pacyfiku. Częściowo zaćmienie podziwiać można było też w zachodniej i północnej Europie, północno-zachodniej Afryce, środkowej i wschodniej Azji, Australii i w Ameryce Południowej.

Zaćmienie w ogóle nie było widoczne we wschodniej Europie, zachodniej Azji oraz w większości regionów Afryki, gdzie panował w tym czasie dzień. W tych regionach trzeba będzie poczekać na kolejne tak wyjątkowo długie zaćmienie aż 648 lat, do 8 lutego 2669 roku.

Dzięki zdjęciom i filmikom z całego świata, każdy nie wychodząc z domu, mimo kiepskiej pogody, może zobaczyć jak Księżyc w maksymalnej fazie zaćmienia przybrał krwistą barwę.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news