W piątek (19.11) rano i przed południem Księżyc w pełni znalazł się w cieniu Ziemi, tym samym wywołując częściowe zaćmienie, które potrwało 6 godzin i 1 minutę, przez co było najdłuższym na przestrzeni tysiąca lat i pierwszym takim od 18 lutego 1440 roku, a więc od czasów średniowiecza.
Niestety, tego spektakularnego zjawiska w Polsce nie mogliśmy zobaczyć, ponieważ doszło do niego w czasie, gdy Księżyc zaszedł już za horyzont. Jakby tego było mało, to jeszcze było pochmurno i deszczowo.
Cały spektakl zobaczyli natomiast mieszkańcy Ameryki Północnej, Arktyki, północnej i wschodniej Syberii oraz wysp Pacyfiku. Częściowo zaćmienie podziwiać można było też w zachodniej i północnej Europie, północno-zachodniej Afryce, środkowej i wschodniej Azji, Australii i w Ameryce Południowej.
Just as the moon sets, one of our Weather Watchers has got a glimpse of the #PartialLunarEclipse of the #BeaverMoon. Beautiful!
— Simon King (@SimonOKing) November 19, 2021
The maximum eclipse will be seen in N America. (9.02am GMT) pic.twitter.com/WcaqMbETzv
Zaćmienie w ogóle nie było widoczne we wschodniej Europie, zachodniej Azji oraz w większości regionów Afryki, gdzie panował w tym czasie dzień. W tych regionach trzeba będzie poczekać na kolejne tak wyjątkowo długie zaćmienie aż 648 lat, do 8 lutego 2669 roku.
Esta noche te dedico el eclipse lunar mas largo del siglo.🤍 #EclipseLunar pic.twitter.com/2UvaJp4wUH
— Danna paola (@Dannabellaaa_12) November 19, 2021
Dzięki zdjęciom i filmikom z całego świata, każdy nie wychodząc z domu, mimo kiepskiej pogody, może zobaczyć jak Księżyc w maksymalnej fazie zaćmienia przybrał krwistą barwę.
Beginning of lunar eclipse on a setting Moon.
— AstroDanPT ( Daniel Folha) (@danielfmfolha) November 19, 2021
Have a great day! 🙂#lunareclipse #mooneclipse #moon #moontimelapse #eclipse #eclipselunar #lua pic.twitter.com/YCMRcCdm1B
Źródło: TwojaPogoda.pl