FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wichura może łamać drzewa, zrywać linie energetyczne i uszkadzać dachy. Gdzie i kiedy powieje najmocniej?

Do Polski zbliża się niż Daniel, który przyniesie obfite opady, olbrzymie wahania ciśnienia i porywisty wiatr, który może przekraczać 90 km/h, a przy tym stwarzać zagrożenie oraz powodować szkody. Kiedy i gdzie powieje najmocniej? Sprawdź prognozę.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Zaledwie dobę po przejściu niżu Krystian, czeka nas kolejne załamanie pogody, tym razem związane z niżem Daniel, który znad Morza Północnego przez Danię wkroczy nad południowy Bałtyk. Przemknie nad polskim wybrzeżem w nocy ze środy na czwartek (1/2.12).

Czeka nas tym samym olbrzymi spadek ciśnienia, największy nad morzem, gdzie barometry pokażą tylko nieco powyżej 970 hPa. Duża różnica ciśnienia na małym obszarze zawsze oznacza gwałtowne nasilenie się wiatru, który wiejąc z kierunku zachodniego będzie się w środę (1.12) z każdą godziną wzmagać.

Jego apogeum spodziewane jest w godzinach nocnych ze środy na czwartek (1/2.12). Wtedy porywy wiatru będą dochodzić do 50-60 km/h, miejscami na zachodzie, północy i w centrum do 70-80 km/h, a na plażach powyżej 90 km/h.

Prognoza pogody na środę.

Wichura może łamać drzewa, uszkadzać zadaszenia na budynkach i zrywać linie energetyczne. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym, kolejowym, lotniczym i morskim, a także przerwy w dostawach prądu.

Układ niżowy przyniesie nam też ocieplenie. Początkowo prószyć będzie śnieg, który od zachodu będzie wypierany na wschód przez opady deszczu ze śniegiem, przechodzące, wraz ze wzrostem temperatury, w deszcz. Najmocniej popada na Pomorzu, gdzie spadnie do 5-10 mm deszczu.

Na termometrach ujrzymy dość zróżnicowane wartości, w najcieplejszym momencie dnia od minus 2 stopni na Suwalszczyźnie przez 4-5 stopni na przeważającym obszarze do 8 stopni na zachodnim Pomorzu. Gradient termiczny sięgnie aż 10 stopni.

Prognoza pogody na czwartek.

Niebezpieczne porywy wiatru utrzymają się jeszcze w czwartek (2.12), najdłużej na północy i północnym wschodzie, aż do późnego popołudnia. Najszybciej wiatr osłabnie w regionach zachodnich i południowych, jeszcze w godzinach przedpołudniowych.

Opady nam nie odpuszczą. Na zachodzie i północy wrócą opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a na pozostałym obszarze padać będzie głównie deszcz. Temperatura wyniesie od 1-2 stopni na północy do 6-7 stopni na południu.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news