FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tak to się kończy, gdy nie słuchasz ostrzeżeń i wychodzisz z domu podczas wichury

Nie brakuje osób, które lekceważą ostrzeżenia meteorologów przed wichurą, bo myślą, że im z pewnością nic się nie stanie. Popełniają poważny błąd, co często kończy się tak, jak na zamieszczanych przez nas nagraniach.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Weźcie sobie do serca to, aby żadnych ostrzeżeń nie bagatelizować, zwłaszcza tych, które otrzymujecie przez SMS jako „Alert RCB” od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Podczas każdej wichury kilka, a nawet kilkanaście, osób odnosi obrażenia, nierzadko zdarzają się też ofiary śmiertelne.

Jeśli nie posłuchamy i wyjdziemy z domu, to zagrożenie stanowić będą dla nas przede wszystkim upadające gałęzie złamane przez porywisty wiatr. To właśnie z ich powodu najwięcej osób ginie lub ulega zranieniu podczas wichur. Drzewa spadają zarówno na pieszych, jak i na osoby podróżujące samochodami.

Na zamieszczanych nagraniach możecie zobaczyć najbardziej niebezpieczne sytuacje związane z upadającymi drzewami i gałęziami. Ważące wiele ton drzewo jest w stanie zmiażdżyć pojazd i uwięzić osoby znajdujące się w jego wnętrzu, łamiąc im kończyny, kręgosłup, a nawet zabijając je na miejscu.

Szybka jazda przez obszary zadrzewione na nic się nie zda. W równym stopniu możemy stać się ofiarą powalonego drzewa, jak podczas powolnej jazdy. Podczas wichur najlepiej trzymać się z dala od drzew. Jedynym bezpiecznym miejscem jest wnętrze murowanego budynku.

Mimo, że podczas każdej wichury uszkodzonych lub całkowicie zerwanych są setki, a nawet tysiące dachów, to jednak bardzo rzadko osoby znajdujące się w środku budynku odnoszą obrażenia. Trzymajcie się wskazówek służb, a z pewnością będziecie bezpieczni i żadna wichura Wam nie zagrozi.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news