FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niepokojąco rośnie aktywność sejsmiczna na La Palmie. Wulkan znów zaskoczył naukowców

Po kilku tygodniach spadku aktywności sejsmicznej naukowcy odtrąbili, że wulkan na kanaryjskiej La Palmie zaczyna się uspokajać. W chwili, gdy to ogłaszali, doszło do całej serii wstrząsów, które ich zaskoczyły. Wulkan nie uspokaja się, a wręcz przeciwnie.

Wulkanolodzy na tle erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Fot. Iván Torres / IGNSpain.
Wulkanolodzy na tle erupcji wulkanu Cumbre Vieja. Fot. Iván Torres / IGNSpain.

Chociaż minęły 2 miesiące od początku pierwszej od półwiecza erupcji Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma, to jednak wulkan ani myśli się uspokoić. Od kilku tygodni jeden z parametrów wyznaczających jego aktywność zaczął spadać.

Mowa o liczbie i intensywności trzęsień ziemi, które dla naukowców są wskazówką, że magma wciąż kieruje się ku powierzchni ziemi. Wstrząsów było coraz mniej, więc badacze ogłosili w mediach, że może to oznaczać iż wulkan zaczyna się uspokajać.

W dniu, w którym przekazali to opinii publicznej, aktywność sejsmiczna nagle wystrzeliła w górę, wracając od poziomu z połowy października. Dotychczasowe opinie, że erupcja słabnie, można tym samym włożyć między bajki.

Według jednych to dopiero początek erupcji i nie pokazała ona jeszcze swojego najgorszego oblicza, a według innych po chwilowych nasileniach się aktywności, wulkan wkrótce się wyciszy. Która teoria okaże się prawdziwa?

Erupcja jest obecnie najdłuższą na La Palmie od 1712 roku i zarazem spowodowała najwięcej szkód w całej historii tamtejszego osadnictwa. Swoje domy opuściła już co 10 rodzina mieszkająca na wyspie, czyli w sumie ponad 7 tysięcy osób. Lawa zrujnowała blisko 2 tysiące budynków i pochłonęła 10 kilometrów kwadratowych powierzchni ziemi.

Źródło: TwojaPogoda.pl / INVOLCAN.

Komentarze

prognoza polsat news