FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potężne ulewy i niszczycielskie powodzie szaleją w krajach basenu Morza Śródziemnego [WIDEO]

Gwałtowne burze, które przetaczają się nad basenem Morza Śródziemnego, wywołują niszczycielskie w skutkach powodzie od Hiszpanii przez Włochy po Algierię i Tunezję. Są ofiary śmiertelne i poważne szkody materialne. Zobacz nagrania.

Powódź błyskawiczna na włoskiej Sycylii. Fot. Twitter / Hashtag Elyoum.
Powódź błyskawiczna na włoskiej Sycylii. Fot. Twitter / Hashtag Elyoum.

Turyści, którzy o tej porze roku wybierają się do krajów basenu Morza Śródziemnego, powinni sprawdzić szczegółową prognozę, ponieważ pogoda może zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Na południu Europy piętrzą się chmury burzowe, które przynoszą ulewy i powodzie.

Ulewy wywołujące powodzie błyskawiczne nawiedziły hiszpańską prowincję Alicante. W miejscowości Torrevieja w krótkim czasie spadło ponad 100 mm deszczu. Ulice zmieniły się w rwące rzeki, które porywały ze sobą samochody. Wody powodzi wdarły się do budynków, zalewając niższe kondygnacje.

Z podobnym żywiołem zmagają się też Włosi. Na Sycylii, gdzie wciąż daje o sobie znać Etna, podczas burz doszło do powodzi. U stóp wulkanu w miejscowości Scordia rwące strumienie porwały samochód z 67-letnim mężczyzną i jego 54-letnią żoną. Oboje utonęli.

W Katanii, największym mieście rejonu Etny, z powodu nawałnic zamknięto szkoły, parki i cmentarze. Historyczne, zabytkowe centrum miast, zmieniło się w bajoro. 53-letni mieszkaniec utonął, gdy wysiadał z samochodu. Z kolei w Linguaglossa w zaledwie 24 godziny spadło rekordowe 312 mm deszczu. To połowa tego, co notuje się w naszych miejscowościach przez cały rok.

Ostrzeżenie przed ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, poza Sycylią, wydano też w Kalabrii, Basilicacie i Apulii. Wszędzie tam zagrożenie stanowią intensywne opady deszczu oraz podtopienia i powodzie. Mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach i ograniczenie przemieszczania się do minimum.

Z wielką wodą walczą też mieszkańcy południowych wybrzeży Morza Śródziemnego, w afrykańskiej Algierii i Tunezji. W obu krajach do powodzi doszło w wielu miejscowościach, nawet tam, gdzie obfite deszcze są rzadkim zjawiskiem.

Rwące nurty porywały samochody, a wraz z nimi kierowców i pasażerów. W Tunezji utonęły w ten sposób trzy młode osoby w wieku 20, 24 i 27 lat. Zaniedbane i źle funkcjonujące systemy kanalizacyjne nie były w stanie pochłonąć dużych ilości deszczówki.

Niestety, burze i ulewy, a co za tym idzie, także powodzie, nadal będą nękać basen Morza Śródziemnego. W następnych dniach największe ryzyko powodzi obejmować będzie północną Hiszpanię i północną Portugalię, pogranicze Włoch i Francji oraz włoską Sycylię.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news