FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Tęgie mrozy na północy Europy. Tak zimno w październiku nie było od lat

W Skandynawii zapanowały tęgie mrozy, jakich o tej porze roku nie widziano od kilkunastu lat. Temperatura spadła do minus 25 stopni. Jaki to będzie miało wpływ na pogodę w naszym kraju?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W miejscowości Nattavaara w szwedzkiej Laponii w niedzielny (24.10) wczesny poranek temperatura spadła do minus 25 stopni. Tak zimno w październiku nie było tam od 2006 roku. Tak intensywnemu wychładzaniu się powietrza sprzyjało pogodne niebo.

Temperatury spadające w Laponii poniżej minus 20 stopni o tej porze roku należą do rzadkich zjawisk. Bardzo zimno było w całej północnej Szwecji oraz w północnej i środkowej Finlandii. W tym czasie na południu obu krajów notowano zaledwie kilkustopniowy mróz.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tovo Spiral (@tovospiral_ifmga)

Zima w Skandynawii rozkręca się na dobre. W ostatnim czasie na górzystych obszarach spadło bardzo dużo śniegu. Biały puch pojawił się również na nizinach. W ciągu kilku następnych dni pokryje niemal całą północną część półwyspu.

Mroźne i wilgotne powietrze ściągają znad Arktyki liczne ośrodki niskiego ciśnienia. Ostatnio towarzyszyły im wichury, a co za tym idzie, również zawieje śnieżne, znacznie ograniczające widoczność. U nas nie są one częstym zjawiskiem, ale nie w Skandynawii.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news