FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Na arabskiej pustyni pojawiły się jeziora. Ludzie zjeżdżają się, aby je zobaczyć. Skąd się wzięły? [WIDEO]

Na pustyniach Półwyspu Arabskiego pojawiły się rozległe jeziora. Mieszkańcy okolicznych osad przyjeżdżają całymi rodzinami, aby je zobaczyć. Skąd wzięło się tyle wody w jednym z najsuchszych miejsc na naszej planecie?

Jezioro na arabskiej pustyni po cyklonie Shaheen. Fot. Twitter.
Jezioro na arabskiej pustyni po cyklonie Shaheen. Fot. Twitter.

Jeziora to efekt przechodzącego nie tak dawno tropikalnego cyklonu Shaheen, najsilniejszego od wielu lat w tej części świata. Najpierw uderzył on w wybrzeża Omanu, a następnie jego pozostałości w postaci chmur, przyniosły obfite opady również w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Największe ulewy przeszły nad obszarami górzystymi. Miejscami spadło tam tyle deszczu, ile normalnie powinno przez kilka lat. Podobnie było wśród wysokich wydm. Deszczówka spłynęła z wyżej położonych miejsc w zagłębienia, gdzie zaczęła się gromadzić, tworząc jeziora.

Okoliczni mieszkańcy z czymś podobnym mają do czynienia niekiedy pierwszy raz, bo tak intensywne deszcze to u nich rzadkość. Silny wiatr sprawia, że na jeziorach tworzą się zmarszczki, a nawet fale rozbijające się o piasek, zupełnie jak na prawdziwej plaży.

Cyklonu Shaheen pozostawił po sobie pas zniszczeń ciągnący się od Indii przez Pakistan i Iran aż po Oman. Huraganowy wiatr łamał drzewa, zrywał dachy i uszkadzał linie energetyczne. Doszło do masowych powodzi i osunięć ziemi. Zginęło łącznie blisko 40 osób, a wiele zostało rannych. Straty materialne sięgają 270 milionów dolarów.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news