FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Nad stolicą Słowenii otwarły się niebiosa. Bomba wodna zalała budynki, drogi i garaże [WIDEO]

Gigantyczna ulewa nawiedziła stolicę Słowenii, przynosząc tyle deszczu, ile normalnie powinno spaść przez cały miesiąc. Wystarczyła niecała godzina, aby ulice, budynki i garaże podziemne znalazły się pod wodą. To był istny potop.

Podtopienia w Lublanie w Słowenii. Fot. Twitter / @Aristotel1980.
Podtopienia w Lublanie w Słowenii. Fot. Twitter / @Aristotel1980.

Ulice przypominające bajora, deszczówka spływająca niczym wodospad schodami, zalane sklepy, budynki i garaże podziemne. Tak wygląda Lublana, stolica Słowenii, po największej ulewie w całej 160-letniej historii pomiarów meteorologicznych.

Jak wynika z danych Agencji Środowiska Republiki Słoweńskiej, w ciągu zaledwie 1 godziny na miasto spadło 96 mm deszczu, z czego 25 mm w ciągu zaledwie 10 minut. W sumie podczas całej ulewy napadało 122 mm deszczu.

O tym, jak niezwykła to była ulewa, świadczy statystyka klimatologiczna, a zgodnie z nią przez 30 dni września powinno według średniej wieloletniej spaść 150 mm deszczu. Niemal tyle spadło w zaledwie kilkadziesiąt minut.

System kanalizacji burzowej jest projektowany tak, aby był w stanie pochłonąć 25 mm deszczówki w ciągu 15 minut, a to oznacza, że potężna ulewa przekroczyła jego możliwości. Poprzedni 1-godzinny rekord obowiązywał od 11 sierpnia 1951 roku, gdy spadły 62 mm deszczu. Natomiast rekord dla jednej ciągłej ulewy wynosi 113 mm z 22 października 2014 roku.

Źródło: TwojaPogoda.pl / ARSO.

prognoza polsat news