FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wichura w Polsce. Porywy osiągały do 165 km/h. Zginęła 1 osoba, połamane drzewa, zerwane dachy

Pierwsza w tym sezonie wichura szalała nad Polską. Porywy osiągały 80 km/h, nad morzem przekraczały 100 km/h, a w górach dochodziły do 165 km/h. Zginęła 1 osoba, a druga została ranna. Sprawdź najnowszy bilans.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Od nocy z czwartku na piątek (23/24.09) strażacy już ponad 2 tysiące razy wyjeżdżali, aby usuwać z dróg, chodników i posesji połamane i powalone drzewa oraz zabezpieczać uszkodzone zadaszenia. Energetycy na bieżąco przywracają prąd do tysięcy odbiorców.

Porywy wiatru najbardziej gwałtowne były na Pomorzu, osiągając wzdłuż linii wybrzeża przeważnie powyżej 90 km/h, w Dziwnowie do 100 km/h, a na najbardziej wietrznym Przylądku Rozewie nawet do 102 km/h. Jednak niszczycielskie podmuchy notowano także w głębi kraju, gdzie wiało na ogół do 60-80 km/h.

Śledź na żywo prędkość wiatru i opady >>>

W pasie od Pomorza przez Warmię po Mazury porywy zachodniego wiatru przekraczały 80 km/h. Strażacy najwięcej akcji podjęli na Warmii, gdzie we wsi Lutry złamana gałąź spadła na samochód zabijając 59-letniego kierowcę. Z kolei podczas usuwania konarów we wsi Studzianka ranny został strażak-ochotnik. W dalszej kolejności najwięcej zgłoszeń odnotowano na Mazurach, Pomorzu i Mazowszu.

O tym, jak bardzo mocno i niebezpiecznie wiało na otwartych przestrzeniach, pokazuje przykład z Mazur. Na drodze Mrągowo-Kętrzyn boczny podmuch wiatru wywrócił pustą naczepę ciężarówki. Kierowca nie ucierpiał. Ruszając w podróż należy się liczyć z utrudnieniami na drogach i kolei.

Największe prędkości wiatru na stacjach IMGW odnotowano na szczycie Śnieżki w Karkonoszach. O godzinie 3:40 nad ranem wiatr osiągnął siłę porównywalną z huraganem pierwszej kategorii. Średnia prędkość wiatru dochodziła do 131 km/h, a porywy nawet do 165 km/h.

Wiatr zaczyna słabnąć

Bałtyckie wybrzeża o poranku były opustoszałe. Nie było chętnych na stawienie czoła sztormowi w porywach do 10-11 stopni w skali Beauforta. Miejscami fale miały kilka metrów wysokości i pochłaniały znaczną część plaż. W ciągu dnia wiatr osłabł, a fale zmniejszyły się. Pojawili się spacerowicze, którzy wdychali cenny jod.

Wiatr zacznie słabnąć wieczorem i najwcześniej wtedy przestanie stanowić zagrożenie. Do tego czasu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ wiatr może łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać sieć energetyczną.

Przebywanie pod drzewami, w pobliżu słupów i przewodów energetycznych oraz wszelkich nienależycie przymocowanych przedmiotów, które może porwać wiatr, stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.

Wichurze towarzyszyć będą tylko niewielkie, przelotne deszcze występujące lokalnie, a także większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 12 stopni na północnym wschodzie do 18 stopni na zachodzie kraju.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB / PSP / RCB.

prognoza polsat news