FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Szkoci dosłownie się rozpływają, a nasi rodacy cieszą się. Tak gorąco we wrześniu nie było od 115 lat

Polacy mieszkający i pracujący w Szkocji wreszcie przestali narzekać na kapryśną pogodę. Właśnie odnotowano tam najwyższą temperaturę we wrześniu od 115 lat. Szkoci narzekają na nieprzyjemny żar, a nasi rodacy cieszą się z przedłużającego się lata.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

28,6 stopnia odnotowano w środę (8.09) w miejscowości Charterhall w Szkocji. To najwyższa temperatura w tej części Zjednoczonego Królestwa od 1906 roku. 115 lat temu było jeszcze goręcej, w ogrodach Zamku Gordon w Moray zmierzono dokładnie 32,2 stopnia.

Przedłużające się lato, szczególnie w najzimniejszej Szkocji, cieszy naszych rodaków, którzy wciąż skarżą się na przeszywający chłód. Mogą wreszcie skorzystać z pięknej pogody. Rodowici Szkoci są mniej uraczeni, niektórzy z nich twierdzą na łamach lokalnej prasy, że się rozpływają w takim upale.

Średnia temperatura powietrza na Wyspach Brytyjskich jest od kilku dni o 10-15 stopni wyższa od tej zwykle notowanej w pierwszej połowie września. Napływa tam wyjątkowo gorące powietrze znad zachodniej Sahary, które wcześniej przyniosło blisko 40 stopni w Hiszpanii i Francji.

Trzeci dzień z rzędu termometry pokazywały w Londynie 30 stopni w cieniu. Tylko kilkukrotnie wcześniej zdarzyło się we wrześniu, aby temperatura była równie wysoka. Jednak co dobre nie trwa wiecznie. Nadchodzi ochłodzenie, a wraz z nim deszcze i porywiste wiatry. Od czwartku (9.09) będzie tylko około 20 stopni.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Met Office.

prognoza polsat news