FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Noc zmieniła się w dzień. Nad Kanałem La Manche eksplodował kosmiczny okruch [WIDEO]

Mieszkańcy wybrzeży Kanału La Manche zaczęli masowo dzwonić na numery alarmowe, gdy w nocy zrobiło się jasno jak w środku dnia. Nikt nie wiedział, co się stało. Okazało się, że w ziemską atmosferę wleciał kosmiczny kamień wielkości pięści. Zobacz nagranie.

Fot. Twitter / @NicolasArzur.
Fot. Twitter / @NicolasArzur.

Pozostałość po przelocie komety lub planetoidy weszła z zawrotną prędkością kilkunastu tysięcy kilometrów na godzinę w ziemską atmosferę, a następnie zaczęła ulegać spalaniu. Podczas tarcia doszło do gwałtownego wzrostu temperatury i ciśnienia, co objawiło się kulą ognia.

Pojaśnienie obiektu było znacznie potężniejsze od niego samego, ponieważ skała miała co najwyżej 10 centymetrów średnicy. Zdołała jednak rozjaśnić nocne niebo, na kilka sekund zmieniając je na środek dnia, co zaniepokoiło naocznych obserwatorów.

Służby alarmowe odebrały setki telefonów od zaniepokojonych mieszkańców wybrzeży Kanału La Manche, zarówno po stronie angielskiej, jak i francuskiej. Niektórzy obawiali się ataku rakietowego. Na szczęście okazało się, że było to zjawisko astronomiczne.

Nie można wykluczyć, że jakiś bardzo niewielki fragment meteoroidu spadł na ziemię i będzie go można odnaleźć. Każdego dnia w ziemską atmosferę wchodzi wiele ton kosmicznego gruzu, ale tylko mała jego część dociera do powierzchni ziemi w postaci meteorytu.

Źródło: TwojaPogoda.pl / BBC News.

prognoza polsat news