FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

To nie Słońce. To wyjątkowo jasny meteor, który nagle zmienił ciemną noc w środek dnia [WIDEO]

Świetlista kula na zdjęciu to nie Słońce w samym środku dnia, lecz niezwykle jasny meteor, który przemknął po nocnym niebie nad południową Skandynawią. Łowcy meteorytów szukają fragmentu kosmicznej skały, która mogła spaść w okolicach Oslo.

Nad południową Skandynawią meteor zmienił ciemną noc w środek dnia. Fot. Norwegian Meteor Network.
Nad południową Skandynawią meteor zmienił ciemną noc w środek dnia. Fot. Norwegian Meteor Network.

Nocy z soboty na niedzielę (24/25.07) mieszkańcy południowej Skandynawii nie zapomną do końca życia. Krótko po godzinie 1:00 zerwali się na równe nogi, gdy ściany i szyby w oknach zaczęły drżeć. Nagle zrobiło się jasno jak w środku dnia. Na nocnym niebie pojawiło się sztuczne Słońce.

Wywołało je spalanie się meteoroidu, który z zawrotną prędkością 60 tysięcy kilometrów na godzinę wszedł w ziemską atmosferę w przestrzeni kosmicznej. Zaczął się spalać na wysokości 90 kilometrów, by zaniknąć 23 kilometry nad powierzchnią ziemi.

Kilkukrotnym, oślepiającym błyskom, towarzyszył grom dźwiękowy. Fala uderzeniowa docierając do ziemi sprawiła, że wszystko drżało, otwierały się drzwi. Rozdzwoniły się telefony służb cywilnych. Spanikowani ludzie zgłaszali katastrofę lotniczą, a nawet manifestację UFO.

Jasny meteor został zarejestrowany zarówno przez kamery monitorujące niebo, jak i przez kamery przemysłowe. Na podstawie narań udało się odtworzyć ścieżkę meteoroidu i określić, gdzie mogły spaść jego fragmenty, które nie uległy spaleniu. Przed wejściem w atmosferę kosmiczna skała mogła ważyć nawet kilkaset kilogramów.

W okolicach miejscowości Lierbyen, zaledwie 30 kilometrów na południowy zachód od Oslo, stolicy Norwegii, system monitoringu sejsmologicznego odnotował niewielki wstrząs, który może świadczyć o tym, że spadł tam meteoryt.

Naukowcy zwrócili się do mieszkańców i turystów znajdujących się w okolicy, aby zwracali szczególną uwagę na ciemne kamienie, które leżą w miejscach, w których wyróżniają się spośród otoczenia. Znalazca proszony jest o kontakt z Muzeum Historii Naturalnej lub Norweską Siecią Meteorów, które ustalą z czego składa się i skąd pochodzi meteoryt.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Norwegian Meteor Network.

prognoza polsat news