FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Pogodne noce sprzyjają podziwianiu nieba. Zobacz Jowisza, Saturna i spotkanie Księżyca z Wenus

Pogodne noce sprzyjają obserwacjom usianego gwiazdami nieba. Korzystając z okazji można zobaczyć najpiękniejsze planety naszego Układu Słonecznego, w tym Jowisza, Saturna i Wenus w towarzystwie Księżyca. Sprawdź, kiedy i gdzie obserwować.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

W tym roku pogoda wyjątkowo kaprysi, dlatego dotychczas mieliśmy wyjątkowo niewiele okazji, aby obserwować zjawiska astronomiczne, bo niebo często było całkowicie zasnute przez chmur. Dlatego obecność wyżu i rozpogodzenia, to świetna okazja, aby nadrobić zaległości.

Wystarczy tylko przed pójściem spać, między 22:00 a 1:00 w nocy, spojrzeć średnio wysoko na niebo południowe. Na tle konstelacji Koziorożca można zachwycić się widokiem dwóch największych planet naszego Układu Słonecznego.

Po lewej światłem odbitym świeci Jowisz w barwnymi pasami, a na prawo od niego Saturn z licznymi pierścieniami. Nie można ich pomylić z gwiazdami, ponieważ planety mają to do siebie, że nie migocą jak one.

Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, to krótko po zachodzie słońca, możemy dostrzec nisko nad zachodnim horyzontem bliźniaczkę Ziemi, a więc Wenus. Bogini piękna w czwartek (9.09) wieczorem spotka się na romantycznej randce z wąskim sierpem Księżyca tuż po nowiu, na tle konstelacji Panny.

Uwagę tego, kto preferuje obserwacje przed świtem, powinien przykuć gwiazdozbiór Oriona. Jest on królem zimowego nieba, ale jest już widoczny przed świtem nisko na niebie południowo-wschodnim. Z biegiem tygodni będzie wstawać coraz wcześniej.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news