FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Potężny wyż nad Polską. Tak wysokiego ciśnienia nie było od 5 miesięcy. Ile wskazują barometry?

Wraz ze zbliżającą się jesienią wkraczamy w okres dużych wahań ciśnienia. Już teraz mogą to odczuć ciśnieniowcy, ponieważ tak wysokich wskazań barometrów nie mieliśmy od wczesnej wiosny. Powinni się mieć oni na baczności. Jaki może mieć to wpływ na ich samopoczucie?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Wrzesień jest pierwszym miesiącem nowego sezonu, w którym wahania ciśnienia potrafią być bardzo duże, ponieważ raz dostajemy się pod wpływ mokrych i wietrznych niżów, a innym razem pogodnych (choć nie zawsze) i bezwietrznych wyżów. Wahania ciśnienia w ciągu miesiąca potrafią przekraczać 50 hPa.

Ciśnienie rośnie od kilku dni, ponieważ nad środkową Europą rozrasta się wyż atmosferyczny. W jego centrum ciśnienie dochodzi do 1030 hPa. Najwyższe wskazania barometrów w Polsce mamy na Podlasiu, gdzie wynoszą one 1029 hPa. Tak wysokiego ciśnienia nie mieliśmy od wczesnej wiosny, a dokładniej od końca marca, kiedy barometry wskazywały 1031 hPa.

Obecnie ciśnienie wynosi od 1025 hPa na krańcach zachodnich przez 1028 hPa w centrum do 1029 hPa na krańcach wschodnich. Będzie w kolejnych godzinach bardzo wolno obniżać się, ponieważ wyż zacznie swoją wędrówkę w kierunku pogranicza Ukrainy i Białorusi.

Nie będziemy mieć w najbliższym czasie kolosalnego spadku ciśnienia, więc meteopaci nie powinni się skarżyć na złe samopoczucie, zwłaszcza, że utrzyma się słoneczna i ciepła aura. Jednak przy panowaniu wyżu dolegliwości mogą odczuwać astmatycy, ponieważ wysokie ciśnienie utrudnia oddychanie, zwiększając ucisk na obolałe oskrzela.

Wysokie ciśnienie zwiększa też napływ krwi do serca, zwiększając ryzyko udaru mózgu. Są jednak także pozytywne strony wysokiego ciśnienia. Regenerują one uszkodzony naskórek, dzięki czemu rany, w tym zwłaszcza oparzenia, goją się znacznie szybciej.

Rekordowo wysokie ciśnienie

Ostatnio ekstremalnie wysokie ciśnienie mieliśmy pod koniec lutego 2019 roku. W zachodniej części Polski barometry pokazały aż 1048 hPa, pierwszy raz od stycznia 2006 roku, czyli aż od 13 lat! Wśród większych miast tak wysokie ciśnienie notowano w Poznaniu, Wrocławiu, Opolu i Katowicach.

Niemal rekordowe wartości ciśnienia notowano w wielu regionach kraju w styczniu 2006 roku podczas fali syberyjskich mrozów. Na zachodzie i południu Polski ciśnienie wzrosło do 1051 hPa, a na północy i w centrum do 1052 hPa. Wyż znalazł się wtedy nad północną Rosją, w rejonie wybrzeży Morza Barentsa. Ciśnienie w jego centrum doszło do nieczęsto spotykanych 1060 hPa.

Fot. Pixabay.

W okresie powojennym rekordowe ciśnienie wyniosło 1054,4 hPa i zmierzono je 16 grudnia 1997 roku w Suwałkach. Wcześniej rekord najprawdopodobniej padł 23 stycznia 1907 roku, również na Suwalszczyźnie, gdzie barometry mogły pokazać nawet 1065 hPa.

Do rekordu wszech czasów dla Europy jeszcze trochę brakowało, ponieważ według spisanych źródeł meteorologicznych wynosi on 1070 hPa i zmierzono je 16 lutego 1856 roku w centrum wyżu znajdującego się wówczas nad Workutą w Rosji.

Przy okazji dodajmy, że ogólnoświatowy rekord ciśnienia to 1094,3 hPa, które zmierzono w somonie Cecen-Uul (mong. Tsetsen-Uul) w Mongolii w nocy z 28 na 29 grudnia 2020 roku. Dlaczego właśnie w sercu Azji? Ponieważ zimą na skutek bardzo niskich temperatur powietrza formują się tam najpotężniejsze wyże na naszej planecie.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW / WMO.

prognoza polsat news